Francezul Arnaud Demar din echipa Grupama-FJ a obținut anul acesta cea de-a patra sa etapă în Turul Italiei, după ce a câștigat etapa a 11-a - 182 de kilometri de la Porto Sant'Elpidio la Rimini.

pentru

Demar, care este câștigătorul „tricoului ciclamen” pentru liderul în clasamentul sprint, a trecut linia de sosire la Rimini cu un timp de 4 ore, 3 minute și 52 de secunde. În sprintul final, l-a depășit pe slovacul Peter Sagan și pe columbianul Jose Alvaro Hodeg.

Muncă în echipă, precizie și putere.
Ultimul Km al @ArnaudDemare din Rimini: Ce sprint.

Muncă pătrată, timp și putere.
Ultimul kilometru al @ArnaudDemare din Rimini este o lecție de sprint. # Giro pic.twitter.com/QPbJnqXyoQ

- Giro d'Italia (@giroditalia) 14 octombrie 2020

Grupul principal a terminat cu timpul câștigătorului și astfel nu s-au produs schimbări în partea de sus a clasamentului general. În frunte se află portughezul Joao Almeida de la „Deconink-Quick Step” cu un timp total de 43 de ore, 41 de minute și 57 de secunde. Al doilea în 34 de secunde este olandezul Wilco Kelderman, iar al treilea în 43 de secunde este spaniolul Peyo Bilbao.

Cu victoria sa, Demar a deschis un avans de 36 de puncte în clasamentul sprintenilor asupra lui Sagan. Francezul are 220 contra 184 pentru slovacă.

Etapa a 12-a a Giro-ului va avea loc joi, în care bicicliștii vor parcurge 204 de kilometri în zona Cesenatico.