sharapova

Cea mai bună tenismenă bulgară Tsvetana Pironkova a fost eliminată în runda a doua a campionatului de tenis al British Open după ce a pierdut în fața numărului unu mondial Maria Sharapova din Rusia cu 6-7 (3/7), 7-6 (7/3), 0 - 6.

Femeia din Plovdiv a dominat majoritatea primului set, dar după ce a condus cu 5-2, a greșit în momentele cheie și a ajuns la un tiebreak, pe care experimentata Sharapova a câștigat-o aseară cu 7-3. În al doilea, rusul conducea cu 3-1, când întunericul nu permitea continuarea meciului și era programat să se joace astăzi. Când jocul a fost reluat, Sharapova nu s-a concentrat și i-a permis lui Tsveti să facă o descoperire pentru 3-2.

Bulgară și-a câștigat pasul și a egalat într-un joc cu 3-3 în setul secund. Cei doi nu au greșit până la finalul setului și astfel au ajuns din nou la un tiebreak. Jucătoarea rusă de tenis, care a fost finalistă la Londra de anul trecut, a fost tragică la serviciu și a pierdut în mod firesc al doilea set după 3-7 în tiebreak.

Șarapova, care era în mod evident destul de furioasă pe ea însăși, și-a îmbunătățit semnificativ jocul și a fost complet schimbată în al treilea set. Ea a făcut trei descoperiri și a câștigat setul cu 6-0, triumfând astfel în meci. Tsveti a trebuit să apere să ajungă în sferturile de finală ale ediției de anul trecut a turneului și această eliminare timpurie va avea cel mai probabil un impact negativ asupra poziției sale în clasamentul mondial.

Șarapova, care are deja un echilibru cu 4-0 împotriva lui Pironkova, la rândul ei a obținut 38.875 de lire sterline din fondul de premiere și 160 de puncte pentru clasamentul WTA. Continuă în cea de-a treia rundă a ediției din acest an a Wimbledon, unde va întâlni Su-Wei Hsieh din Taiwan.