Portugalia a devenit campioana mondială la patinaj cu role pentru a 15-a oară. În finala de la Barcelona, ​​penalizările l-au determinat pe câștigător.

titlul

Portugalia și Argentina au încheiat la egalitate 0: 0 în timpul regulat și după prelungiri. Campionii au câștigat la loteria loviturilor de pedeapsă cu 2: 1, întrucât portarul Angelo Girao a devenit un erou. Titlul este primul în 16 ani pentru o țară în care sportul este №2 după fotbal.

Girao a salvat un penalty pentru Ordonez în prima repriză. În grupa preliminară, portughezii au câștigat împotriva sud-americanilor în mod identic cu penalty-uri cu 2: 1. Apoi meciul s-a încheiat cu 1: 1.

În sferturile de finală, noii campioni au învins Italia după penalty-uri cu 2: 0. Timpul regulat s-a încheiat cu 4: 4 și prelungirile cu 5: 5.

Semifinala împotriva Spaniei a înfruntat cele mai titrate echipe din acest sport. Gazdele cursei au avut 6 titluri în ultimele 7 ediții, dar au fost sparte cu 4: 2 după prelungiri.

Argentinienii s-au strecurat cu ușurință în meciul decisiv. În primul meci de eliminare, au învins Angola cu 6-0. Apoi s-au ocupat de Franța, care a pierdut playoff-ul pentru medaliile de bronz față de campioana precedentă Spania.

Al doilea nivel - Cupa Intercontinentală a fost câștigată de Mozambic, care a câștigat după o dramă târzie Andorra cu 4: 3.