Petrolul continuă

Sporting (Braga) s-a calificat în semifinalele Ligii Europa pentru prima dată în istoria sa. Portughezii au terminat remiza cu Dynamo (K) la egalitate și după 1: 1 săptămâna trecută în Ucraina s-au calificat în faza următoare.

Meciul pentru gazde a început îngrozitor, deoarece în minutul 30 Cesar a primit un cartonaș roșu pentru intrarea brută în picioarele unui adversar. La sfârșitul meciului, Popov de la Dynamo a scris pentru un al doilea avertisment după o încălcare împotriva lui Alan.

În caz contrar, de la primul semnal de arbitru, cele două echipe au început o luptă masculină pe teren. Cu toate acestea, situațiile mai curate au fost în favoarea gazdelor. În prima repriză, Sporting a putut înscrie o singură dată, în timp ce după pauză de două ori Lima și o dată Alan nu a profitat de poziții avantajoase. Arthur mai avea de lucru, dar mai rar.

În cele din urmă, timp de o oră de joc cu încă o dată Dynamo (K) nu a reușit să profite și a renunțat. Braga va juca Benfica într-o semifinală. A treia echipă portugheză din această fază - Porto, se confruntă cu Villarreal.

Sporting (Braga) - Dynamo (K) 0: 0 (1: 1 în primul meci)

Arthur, Silviu, Pailao, Valdinho, Viana, Kushchodiou, Salino, Cesar, Lima, Alan, Ze (70-Mosoro)

Shovkovsky, Popov, Khacheridi (46-Almeida), Silva, Yusuf, Eremenko, Vukoevich, Gusev, Yarmolenko, Kravets (63-Garmash), Milevsky

Cartonașe galbene: Popov, Khacheridi, Gusev, Kravets (D); Valdinho, Viana.
Al doilea galben: 88-Popov
Card rosu: 29-Cesar