Patru medalii pentru Bulgaria din prima zi a Campionatului European de Taekwondo ITF.

european

Aur la fete din categoria de până la 50 kg. În sparring câștigă Melissa Salim, medalii de argint câștigate Lubomir Drakaliyski, care concurează în categoria de până la 40 kg. în sparring pentru băieți, Kristiana Todorova, din nou, la disciplina de luptă de până la 45 kg. la fete și Tsvetelina Georgieva, care se joacă la fete de până la 55 kg.

După ce în primele două zile naționala noastră a câștigat patru medalii (1 de aur și 3 de argint), până în prezent premiile au devenit opt. A câștigat o medalie de argint Kaloyan Lechev de sparring la băieți de până la 50 kg., Vasilena Yordanova a câștigat o medalie de bronz sub formă de până la 1 dan la femei, Vasil Mihailov a câștigat locul trei la sparring la juniori la categoria de până la 60 kg. și Samir Jaffer a terminat, de asemenea, pe locul trei în lupta la juniori de până la 55 kg.

Campionatul European de Taekwondo ITF a început pe 1 aprilie și va dura până pe 8 aprilie în Rimini (Italia). În timpul campionatului vor concura 700 de sportivi din 25 de țări în toate disciplinele, categoriile și grupele de vârstă (copii, adolescenți, fete, bărbați și femei). Au plecat din Bulgaria 78 de concurenți, cu o delegație totală de 103 persoane, inclusiv judecători, antrenori, medici, reabilitatori și oficiali.

La sfârșitul zilei se vor încheia meciurile de luptă pentru băieți și fete, iar după ora 17:30 vor începe meciurile pentru bărbați și femei din disciplina de luptă - individual.