De 13 ori campioană europeană la club Real Madrid s-a prăbușit din nou. „Clubul Regal” a pierdut cu 0: 2 ca invitat al Șahtiorului (Donetsk) într-un meci din faza grupelor din Liga Campionilor, iar aceasta este a doua înfrângere a acestui adversar în campania pentru Zinedine Zidane și jucătorii săi. Acest lucru ar putea costa „baletul alb” scump, ceea ce îi va da lui Inter un deget mare mai târziu (a se vedea mai jos de ce).

real

Real a controlat mingea de cele mai multe ori, iar după prima repriză poate regreta cu siguranță că nu a condus în rezultat după mai multe situații bune irosite, precum și transversala lui Asensio. Și în a doua jumătate totul s-a întors pe dos. Șahtior a realizat două dintre primele trei mari șanse în meci prin Dentinho și Solomon, iar Real nu a reușit niciodată să înscrie până la sfârșitul meciului.

După acest rezultat, situația din meci devine extrem de curioasă. Borussia este primul cu 8 puncte, iar Șahtior și Real sunt al doilea și, respectiv, al treilea, cu câte 7 puncte, deoarece ucrainenii au indicatori mai buni în meciurile directe și, prin urmare, au un avantaj. Al patrulea este Inter cu 2 puncte. Aceasta înseamnă că, cu două înfrângeri ipotetice pentru nerazzurri până la final (de Borussia și Șahtior), Real a renunțat 100%.

COMPUNE

Șahtior (Donetsk): Trubin, Dodo, Stepanenko, Tyson, Moraes, Marlos, Tete, Kovalenko, Matviyenko, Vitao, Bondar

Real Madrid: Courtois, Vazquez, Varane, Nacho, Mendi, Modric, Kroos, Yodegaar, Asensio, Rodrigo, Benzema

A DOUA JUMĂTATE

În minutul 53, Șahtior (Donețk) a atins cea mai clară poziție din meci. Vedeta echipei Tyson a depășit mai întâi Vazquez și apoi Varane pentru a ieși împotriva lui Thibaut Courtois și a trage. Cu toate acestea, lovitura sa a fost deviată de garda belgiană.

57 '- 1: 0! O gafă în apărarea lui Real Madrid a dus la un gol al gazdelor. Mandy a eliminat prost, iar apoi Varane și Vazquez nu s-au orientat și au lăsat mingea între ei, iar Dentinho a profitat de acest lucru, care a intrat în viteză și a tras direct din apropiere și nu a greșit.

10 minute mai târziu, apărarea lui Real Madrid din stânga a crăpat din nou, ceea ce i-a oferit lui Kovalenko șansa de a trage din suprafața de pedeapsă pentru a executa un penalty. Totuși, șutul său a fost blocat de Varan, care sa dovedit a fi decisiv.

83 '- 2: 0! Real a atacat din ce în ce mai mult în căutarea egalizatorului, care a eliberat mai mult spațiu în apărarea echipei. La contraatacul gazdelor, Solomon a fost într-o poziție perfectă și a tras în colțul apropiat, fără să lase șanse pentru Courtois.

PRIMA JUMĂTATE

La doar câteva minute după ce a început meciul, Real Madrid a avut o mare șansă de a lua conducerea. Benzema a mințit bine pe aripă și a trecut către Asensio în careu. Spaniolul trage aproape, dar lovitura lui sări de pe stâlpul lateral.

La scurt timp după aceea, echipa a avut o a doua șansă bună după ce Luka Modric l-a adus strălucit pe Benzema în spatele apărării. Cu toate acestea, atacatorul a decis să tragă imediat în afara zonei de penalizare, deoarece șutul său a căzut direct în garda gazdelor, care au ucis.

În minutul 30, Asensio a avut din nou o șansă bună de a marca. Jodegaar a trecut la el în zona de penalizare și ușor în partea laterală a ușii a găsit încă o modalitate de a trage cu piciorul stâng mai puternic, dar Trubin a intervenit bine și a ucis într-o lovitură de colț.

ÎNAINTE DE DUEL

Real și-a îmbunătățit poziția în grupă după două victorii consecutive asupra consideratului (în avans) principalul concurent și cel mai serios rival din grup - Inter. Astfel, eșecurile din primele două meciuri probabil nu vor fi fatale și nu vor duce la o abandonare rușinoasă.

Cu toate acestea, Zinedine Zidane și jucătorii săi nu au dreptul să subestimeze vizita de astăzi, pentru că Shakhtar (Donetsk) a fost cel care a provocat singura înfrângere asupra Realului în această campanie în Europa, făcând acest lucru fără mulți dintre titularii săi.

O victorie pentru „clubul regal” de astăzi îi va garanta o tranziție de 100% către optimile de finală și, în același timp, va însemna că Șahtiorul nu va avea nicio șansă pentru etapa următoare și va spera la locul 3, care îl va clasa pentru 1/16 - finala Europa League.

Clasamentul din grupă înainte de meciuri este următorul: Primul este Borussia (Mönchengladbach) cu 8 puncte, al doilea este Real Madrid cu 7, al treilea - Șahtior (Donețk) cu 4 și ultimul - Inter cu 2.