Real Madrid și Atletico Madrid au terminat cu 1-1 în primul meci din Supercupa Spaniei și vor decide totul pe 22 august, în meciul retur.

lean

În reluarea finalei Ligii Campionilor, câștigată de Real cu 4: 1, ambele echipe au fost departe de forma optimă.

Meciul a fost precedat de o ceremonie specială în memoria lui Alfredo Di Stefano, după ce legenda fotbalului real și mondial a încetat din viață la începutul lunii iulie. Un uriaș banner „Mulțumesc, Alfredo” a fost desfășurat în tribunele Santiago Bernabeu, iar fanii și fotbaliștii și-au adus ultimul omagiu cu aplauze.

Carlo Ancelotti i-a lăsat pe bancă pe Hames Rodriguez și Angel Di Maria, dar includerea lor după pauză a schimbat producția slabă.
Atletico a jucat în pragul grosolăniei, iar în primele 10-15 minute a existat o serie de situații de joc extrem de periculos, din care, din fericire pentru Real, Pepe și Gareth Bale au scăpat fără consecințe.

Cristiano Ronaldo a avut cea mai bună poziție de gol la sfârșitul primei reprize, iar la pauză portughezul a fost înlocuit de Hames.

Sergio Ramos nu a suportat abuzul și în a doua repriză a reacționat destul de grosolan, după un alt contact puternic, de data aceasta de la Mandzukic, și în cele din urmă ambii au primit cărți.

În minutul 69, Gareth Bale a șutat puternic dintr-o lovitură liberă directă, Moya a reflectat, dar chiar în Kroos, al cărui șut nu a fost însă în conturul ușii goale.

Jaime Rodríguez la adus pe Real cu un gol în minutul 81. Tony Kroos l-a găsit pe Carvajal neacoperit în dreapta în suprafața de pedeapsă, el a centrat la Benzema, situat în zona de poartă. Mingea a fost ucisă de picioarele francezului, doar pentru a ajunge la Hames, care de la zece metri, printr-o grămadă de picioare, a străpuns mingea pe lângă My.

În minutul 88, însă, Raul Garcia a egalat, arătând încă o dată punctele slabe ale apărării Realului. Madrid l-a lăsat pe Garcia neacoperit în zona de poartă când a trecut dintr-un corner și a trimis mingea în plasă cu o performanță acrobatică. Situația l-a înfuriat vizibil pe Iker Casillas, care a fluturat supărat cu brațele spre apărători.

În ultimul minut al timpului regulat, arbitrul nu a acordat un penalty pentru Real, în ciuda handbalului evident al lui Mario.

Angel Di Maria a încercat apariții individuale în cele trei minute adăugate, dar în cele din urmă ultimul semnal de arbitru a venit la 1: 1.