Lumea №1 Simona Halep s-a dovedit a fi singura plasată în doamne, care a fost eliminată în prima rundă a US Open 2018. În celelalte meciuri, clasatele superioare s-au descurcat cu adversarii.

rezultate

Cel mai contestat a fost meciul dintre foștii campioni Venus Williams (SUA) și Svetlana Kuznetsova (Rusia). Cei doi au ținut audiența la Curtea Centrală Arthur Ash în suspans timp de aproape trei ore. Venus a condus tot timpul, dar a făcut o schimbare la sfârșitul celui de-al doilea set. În al treilea, totul a căzut la locul său pentru 6-3, 5-7, 6-3.

Ucraineana Elina Svitolina, care este №7 în schemă, a câștigat un meci special împotriva reprezentantei gazdelor Sashia Vikeri. Americanul a luat surprinzător partea a doua cu 6-1 pentru a pierde cu același rezultat în a treia.

Serena Williams, care este favorita caselor de pariuri, deși №17, a învins-o rapid pe poloneza Magda Linette cu 6-4, 6-0. Serena își poate întâlni sora în turul trei. Camilla Giorgi (Italia) și, respectiv, Karina Witthoft (Germania) sunt pe drum.

Australianul naturalizat Daria Gavrilova a jucat cel mai rapid meci, care a durat 53 de minute. Ea s-a impus în două seturi la zero pe spaniola Sara Soribes Tormo. Tormo a înscris un total de 16 puncte pe tot parcursul meciului. Este mângâiată de cei 54.000 de dolari câștigați pentru participarea la prima rundă a US Open.

Rezultate din prima rundă a femininului US Open 2018, partea superioară a schemei,
Sectiunea 1:
Kaya Kanepi (Estonia) - Simona Halep (România, №1) 6-2, 6-4
Gilles Taichmann (Elveția, sfert) - Dalila Jakupović (Slovenia) 6-2, 6-4
Vanya King (SUA, PR) - Natalia Vikhlyantseva (Rusia) 7-6 (4), 6-3
Rebecca Peterson (Suedia) - Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, №27) 1-6, 6-4, 6-3
Serena Williams (SUA, №17) - Magda Linette (Polonia) 6-4, 6-0
Karina Witthoft (Germania) - Caroline Doleheid (SUA) 6-3, 7-6 (6)

Camilla Giorgi (Italia) - Whitney Osiguie (Marea Britanie) 6-3, 7-6 (6)
Venus Williams (SUA, №16) - Svetlana Kuznetsova (Rusia, Marea Britanie) 6-3, 5-7, 6-3

Sectiunea 2:
Garbine Muguruza (Spania, №12) - Shuai Zhang (China) 6-3, 6-0
Karolina Muchova (Cehia, sfert) - Diana Jastremska (Ucraina) 6-4, 6-2
Lucie Safarzova (Republica Cehă) - Petra Martic (Croația) 6-4, 6-2
Ashley Barty (Australia, №18) - Ons Jaber (Tunisia, sfert) 6-1, 6-3
Maria Sakari (Grecia, №32) - Eija Mohamed (SUA, Marea Britanie) 6-3, 6-3
Sofia Kenin (SUA) - Madison Brangle (SUA, LL) 6-0, 4-6, 7-6 (4)
Anna Bogdan (România) - Marie Buzkova (Cehia, sfert) 6-4, 6-2
Karolina Plishkova (Republica Cehă, №8) - Zarina Dias (Kazahstan) 6-4, 7-6 (4)

Secțiunea 3:
Sloane Stevens (SUA, №3) - Evgenia Rodina (Rusia) 6-1, 7-5
Angelina Kalinina (Ucraina, sfert) - Katinka von Dachmann (Liechtenstein, sfert) 1-6, 7-6 (0), 5-2 anulare
Victoria Azarenka (Belarus, Marea Britanie) - Victoria Kuzhmova (Slovacia) 6-3, 7-5

Julia Görges (Germania, №9) - Anna Kalinskaya (Rusia, sfert) 6-2, 6-7 (5), 6-2
Ekaterina Makarova (Rusia) - Heather Watson (Marea Britanie, sfert) 6-1, 3-6, 6-3
Claire Liu (SUA, Marea Britanie) -Polona Herzog (Slovenia) 7-6 (4), 1-6, 6-4
Anastasia Sevastova (Letonia, №19) - Donna Vekic (Croația) 6-2, 2-6, 6-3
Cyan Wang (China) - Magdalena Ribarikova (Slovacia, №31) 6-2, 6-2
Irina-Camelia Begu (România) - Jennifer Brady (SUA) 6-3, 6-3
Tatiana Maria (Germania) - Agnieszka Radwanska (Polonia) 6-3, 6-3
Elina Svitolina (Ucraina, №7) - Sashia Vickery (SUA) 6-3, 1-6, 6-1