Echipa de la Sevilla a prezentat marea surpriză în faza optimi a Ligii Campionilor. Rohiblancos a jucat un joc pentru istorie și l-a eliminat pe Manchester United din cea mai prestigioasă competiție de cluburi. După 0: 0 la „Ramon Sanchez Pizjuan”, selecția lui Vincenzo Montella a realizat ceea ce pare imposibil și a triumfat cu 2: 1 în mijlocul teritoriului englez.

manchester

Oaspeții au profitat din plin de tactica prudentă a lui Jose Mourinho și au lovit decisiv în doar trei minute în a doua repriză. Visam Ben Yeder, care a apărut ca rezervă, a devenit un erou absolut după ce a marcat două goluri în plasa Red Devils (74 "și 77").

Manchester United - Sevilla 1: 2 (minute)

Surpriză mare în Liga Campionilor!

Realizând eșecul iminent, gazdele au lansat atacuri oarbe, dar au atins un obiectiv onorabil al lui Lukaku doar cu puțin timp înainte de final. Astfel, echipa favorită a Manchester United și-a luat la revedere în mod surprinzător speranțele pentru o performanță memorabilă în Liga Campionilor în timpul acestei campanii. Sevilla a obținut o primă victorie istorică în timpul vizitei echipei Island.

Tragerea la sorți pentru următoarea fază a Ligii Campionilor va fi extrasă pe 16 martie la ora 13:00, ora Bulgariei. Ceremonia va avea loc în orașul elvețian Nyon.

Red Devils a început meciul cu un atac periculos în primul minut. Romelu Lukaku și-a demonstrat forța fizică nepermițându-i lui Simon Kjaer să-i ia mingea. A urmat o pasă dublă între belgian și Lingard, care s-a încheiat cu un șut inexact al atacantului în afara.

Sevilla a ratat un gol sigur în minutul 5. Crucea lui Lingard l-a găsit pe Lukaku în locul potrivit, care „a apăsat pe trăgaci” și a îndreptat mingea de piele către ușa spaniolilor. În momentul potrivit, însă, fundașul Lengle și-a întins piciorul, salvându-și echipa de cele mai proaste evoluții posibile.

Oaspeții din Andaluzia și-au amintit puțin mai târziu. Ever Banega centrează dintr-un corner până la primul stâlp. Joaquin Correa l-a depășit pe bodyguardul său Nemanja Matic și a făcut o lovitură de cap foarte insidioasă, care a trecut puțin peste bara superioară a lui De Gea.

Jose a găsit imediat o scuză pentru a renunța

"Am ratat o mulțime de poziții și Sevilla și-a asumat șansele"

Momentele puternice pentru selecția lui Enzo Montella au continuat în minutul 13, când Eric Bailey a făcut o greșeală enervantă în a aduce mingea. Luis Muriel încearcă să profite de acest lucru, dezamăgind pe toți cei care simpatizează cu "Rochicoblancos" cu un bufon impersonal.

„Teatrul Viselor” ar fi putut tăcea în minutul 26, după ce un alt atac al lui Sevilla s-a încheiat cu un șut de calitate. Pablo Sarabia a străpuns centrul, apoi eliberat pentru Luis Muriel. Naționalul columbian a îndreptat mingea de piele la câțiva centimetri de colțul îndepărtat al ușii.

Preferata fanilor „roșii” - Marouane Fellaini a fost pe punctul de a semna în minutul 37 al meciului. Naționala belgiană l-a învins pe Ever Banega. A urmat dubla lui pasă cu Alexis Sanchez, iar șutul său ulterior a fost salvat într-un mod excelent de garda oaspeților.

Activarea în rândurile United a fost observată spre sfârșitul reprizei. Atmosfera s-a încălzit până la punctul maxim, după două lovituri consecutive de Fellaini și Valencia, a întâlnit corpurile fundașilor Sevilla care s-au aruncat în fața mingii. Cutia din fața lui Rico se afla la o înălțime la scurt timp după aceea, când un șut al lui Jesse Lingard nu și-a găsit destinația finală.

Reluarea jocului a adus o nouă oportunitate de gol pentru gazde. Lingard a primit o pasă de la Lukaku. Deși a fost dificil să controlezi mingea, naționalul englez s-a întors magistral și a șutat în colțul îndepărtat. Cu toate acestea, Sergio Rico, bine poziționat, a fost din nou impenetrabil.

Similar cu prima repriză, Clement Lengle s-a dovedit din nou a fi ultima barieră pentru aspirațiile de gol ale lui United. De această dată, francezul s-a ridicat în fața mingii după o încercare de a marca un gol al lui Alexis Sanchez.

Stephen N'Zonzi: Sunt surprins că United ne-a lăsat să jucăm atât de mult cu mingea

„Am meritat acest succes”

Șocul și groaza s-au abătut pe Manchester United în minutul 74. Inacțiunea marelui maestru englez a fost pedepsită cu un gol de Wissam Ben Yeder. Francezul, care a apărut pe teren cu doar 180 de secunde mai devreme, a profitat de o pasă excelentă a lui Pablo Sarabia. A urmat o falsă cu un corp împotriva lui Eric Bailey și cu un pumnal nu i-a lăsat nicio șansă lui David De Gea.

Și în timp ce toată lumea de la Old Trafford se aștepta la o ispravă eroică din favoriții lor, un al doilea mare șoc s-a abătut asupra echipei United în minutul 77. Și din nou, Visam Ben Yeder a preluat rolul de călău! Fostul jucător al lui Toulouse a fost uitat pe postul îndepărtat de Ashley Young. Mingea a ajuns la el după o lovitură de cap din Coreea, iar în șutul următor al celor nouă De Gea a făcut tot posibilul pentru a salva, dar în cele din urmă mingea din piele a lovit linia de poartă.

Cu toate acestea, gazdele nu au renunțat la visul lor. Deși după mai multe ratări grave, echipa lui Jose Mourinho și-a găsit drumul spre ușa Sevilla în minutul 83. Marcus Rashford centrează din corner. Nemanja Matic i-a lăsat inteligent mingea lui Romelu Lukaku, care aproape a spart plasa lui Sergio Rico cu un șut acrobatic.

Până la final, drama fotbalistică de vis despre „diavolii roșii” nu s-a împlinit și astfel marele maestru englez și-a luat rămas bun de la participarea sa la cea mai prestigioasă competiție de fotbal continentală. Cu mai mult noroc, Sevilla ar fi putut face 1: 3, dar eroul Ben Yeder a ratat singur împotriva lui De Gea.

Eroul Ben Yeder: Ce seară!

„Nu sunt singurul vinovat pentru îndepărtarea lui United”.