A câștigat și David Goffen

David Goffen

David Goffen, plasat sub numărul 6 în remiza principală, a avansat în runda a doua a turneului Open 13 de la Marsilia după o victorie cu 6-4, 6-2 asupra lui Jerzy Janovic. Belgianul se va certa cu Dominic Thiem pentru un loc în sferturile de finală.

Gilles Simon, campionul din 2007, avansează și el după ce compatriotul său francez Pierre-Jug Erber a renunțat în setul secund. Simon, care a condus cu 7-5, 2-0 în 63 de minute, o va înfrunta pe tânăra croată Borna Coric.

Gael Monfils, clasat pe locul șapte, a înregistrat o victorie cu 6-3, 6-2 asupra lui Andrei Kuznetsov, asigurând un sfert de finală. Acolo va rivaliza cu câștigătorul meciului dintre Milos Raonic și Simone Bolelli, care l-a învins pe compatriotul său italian Luca Vani cu 6-4 7-6 (4).

Locul al patrulea Roberto Bautista Agut l-a învins pe Vasek Pospisil cu 7-5 6-4 și se așteaptă la câștigătorul lui David Goffen Dominic Thiem în sferturile de finală.