Golul târziu a salvat Hammers

Aston Villa

Braga și West Ham au terminat 1: 1 în control, jucat în orașul portughez. Gazdele au preluat conducerea în minutul 35, când Custodio a șutat la ușa lui Jaskelainen, iar mingea a dat mâna lui Collins. Arbitrul s-a grăbit să arate cu punctul alb, iar Lima a înscris calm cu penalty - 1: 0 pentru Braga! Golgheterul a sărbătorit golul într-un mod atrăgător, alergând către unul dintre operatorii din apropierea terenului, și-a luat camera și a început să tragă din plăcerea fanilor.

Hammers a egalat în minutul 89. Taylor a executat un corner, Tomkins a condus mingea către Reed, care a întins plasa pentru 1: 1 final. Managerul invitat Sam Allardyce a lansat unele dintre noile completări precum Mohamed Diame (Wigan), Jussi Jaskelainen (Bolton), Modibo Maiga (Sochaux, Fr, 6 milioane) și James Collins (Aston Villa, 2 milioane). Rezerva a rămas Stephen Henderson, care a venit din Portsmouth. Acesta a fost ultimul control al West Ham înainte de începerea noului sezon în Premier League. În prima rundă din 18 august, „ciocanele” acceptă Aston Villa a lui Stilian Petrov.

Braga: Quim, Mosoro, Barbosa, Lima, Elderson, Salino, Vinicius, Custodio, Alan, Daglao, Viana

West Ham: Jaskelainen, Demel, Reed, Collins, O'Brien, Tomkins, Diame, Noble, Vaz Te, Maiga, Cole
Rezerve: Henderson, Potts, Monsour, O'Neill, Taylor