Echipa din Samokov a câștigat cu 85:80 la Skopje

sportivul

Atletul Rila a câștigat cu 85:80 în timpul vizitei sale la Torus (Skopje) într-un meci din Grupa "A" din Liga Balcanică de Baschet Masculin. După al treilea succes în grupă, echipa din Samokov are un atu de 7 puncte și se află pe locul al doilea în clasament, iar liderul este israelianul Galil Gilboa cu 8 puncte.

Baschetbalistii lui Rosen Barchovski au început jocul destul de slab și după prima repriză au fost în urmă în rezultat cu 19:33. La jumătatea celui de-al doilea sfert, Samokov a scăzut cu 19 puncte diferență - 24:43, dar la pauză, sportivul Rila a redus scorul la 42:50.

În partea a treia, echipa bulgară a schimbat lucrurile în favoarea lor și a preluat conducerea cu 61:59. În ultima a patra parte, gazdele au preluat conducerea, dar absolvenții lui Rosen Barchovski au atins din nou un moment de cotitură și au triumfat în cele din urmă cu 85:80.

Branko Mirkovic a marcat 19 puncte, Filip Vukosavljevic 18 puncte și Martin Marinov 17 puncte. Fostul atlet Rila Dimitar Karadjovski a terminat cu 20 de puncte pentru gazde, iar Justin Reynolds a adăugat alte 17 puncte.