cerul

Sub cerul liber: Montreal a distrus Boston în NHL Winter Classic

Montreal a învins Bostonul cu 5-1 în NHL Winter Classic 2016 - un joc în aer liber pe stadionul Gillette din Foxborough, Massachusetts și a fost urmărit de 67.246 de spectatori.
New England Patriots, care a câștigat Super Bowl în februarie anul trecut, și-au jucat meciurile pe acest stadion.

Portarul de la Montreal, Mike Condon, a marcat 27 de salvări.

Echipa canadiană a deschis scorul cu un gol de David Descharne în prima repriză. Apoi, exact pentru Montreal au fost Paul Byron și Brendan Gallagher pentru 3: 0.

Matt Beleski a semnat pentru Boston la începutul reprizei a treia, dar Montreal a mai marcat două goluri de la Max Pasioretti și Paul Byron, al doilea în meci.

În acest meci, Brendan Gallagher s-a întors la echipa canadiană, care a ratat 17 contra din cauza celor două degete rupte. În plus față de un gol, a înregistrat o asistare.

Victoria cu patru goluri diferență în cea mai convingătoare din istoria clasicului de iarnă, care a început în 2008.

În celălalt meci al nopții, Vancouver a câștigat-o pe Anaheim cu 2: 1 după lovituri de pedeapsă.

Extremul Alex Burrows a marcat singurul penalty pentru a aduce succes echipei sale. Pentru el, acesta este primul obiectiv de la 21 noiembrie anul trecut.

În timpul regulat Ryan Kessler a dat un avans lui Anaheim în a doua repriză, iar în a treia Christopher Tanev a egalat.

Portarul Anaheim Frederick Andersen a marcat 24 de salvări, iar portarul Vancouver Jacob Markström a oprit 27 de lovituri.

Vancouver și-a înregistrat al patrulea succes în ultimele șase jocuri.