tottenham

Tottenham a pierdut cu 0-1 în fața lui Everton ca gazde în primul lor meci din noul sezon din Premier League.

Caramelii s-au impus cu golul lui Dominic Calvert-Lewin și au înregistrat prima victorie asupra acestui adversar în opt ani.

Spurs nu și-a folosit avantajul în prima repriză, iar oaspeții au început mai bine după pauză și au ajuns în capul lui Calvert-Lewin după o centrare dintr-un fault de Luca Dean.

Atacantul a marcat cel de-al 25-lea gol pentru Everton și a egalat cu Wayne Rooney.

La scurt timp după minutul 70, Richardson a ratat de două ori pentru a decide meciul în favoarea echipei sale, apoi un șut al lui Calvert-Lewin a fost salvat, în timp ce Tottenham nu a reușit niciodată să creeze un egal egal.

Acest lucru a pus capăt unei serii unice a managerului „pintenilor” Jose Mourinho.

Până acum nu a pierdut în prima rundă a elitei engleze, întrucât în ​​ultimele 10 cazuri a avut 9 victorii și 1 egal, un record fără analog în Premier League.

În celelalte campionate în care a condus echipe, portughezii nu au permis nici înfrângerea în primul meci al sezonului.

Următorul meci al lui Tottenham este împotriva bulgarului Lokomotiv Plovdiv în calificările pentru Europa League din 17 septembrie.