Prea rău! Totul s-a terminat! Bulgaria nu va mai juca în Campionatul European. Naționala nativă a pierdut 1: 3 în fața Ungariei în barajul semifinalelor pentru a se califica în finala de pe stadionul „Vasil Levski”. Astfel, „leii” au ratat o șansă unică de a înfrunta Islanda în finala din 12 noiembrie din nou la Sofia, unde în caz de succes au mers la un mare forum pentru prima dată în 16 ani.

ieșim

Debutantul Georgi Yomov a înscris onorabila adăugare pentru „lei” în minutul 89, în timp ce Willy Orban (16), Zsolt Kalmar (47) și Nemanja Nikolic (75) au marcat pentru oaspeți.

Rezultatul este dat fiind ceea ce s-a văzut pe teren. Arbitrul din Polonia Shimon Marchinyak nu a convins cu deciziile sale, care au fost puse la îndoială chiar înainte de meci de către fanii gazdelor. Primele două goluri au venit după două poziții statice, care au fost însoțite de noi greșeli individuale în echipa noastră. Au căzut în primul atac al oaspeților și în primul minut al celei de-a doua reprize, după ce a fost un norocos ricoșat în jucătorul nostru. Două salvări incredibile ale portarului adversarului înainte de pauză cu un scor de 0: 1, precum și o penalizare foarte controversată cu VAR în favoarea „leilor” la 0: 2 în minutul 55, precum și un alt contact în zona de penalizare a oaspeților, care nici măcar nu a fost vizionată la redarea video.

Toate lucrurile care au confirmat că în ultimul timp, norocul scapă naționalilor, care nu au clasă, dar au încercat să câștige. În plus, Galin Ivanov a plecat accidentat la jumătatea primei reprize. Cu siguranță selecția lui Georgi Dermendzhiev, în ciuda tuturor problemelor, nu a meritat o astfel de soartă.

Cu toate acestea, când ai înscris trei goluri și cazi 1: 3 din această echipă a maghiarilor, care nu te-a învins, cel mai logic nu ar trebui să mergi la Campionatul European.

La stadionul „Vasil Levski” erau doar câteva mii de fani, dar ne-au susținut serios echipa până la cel de-al treilea gol. Ciocnirea trebuia rezolvată într-un singur meci. În caz de egalitate în cele 90 de minute obișnuite, ar urma timp suplimentar, dacă nu ar mai fi câștigător, acesta ar fi transmis după penalități. Tricolorii au ieșit cu patru schimbări față de ultimul meci de la Cardiff (0: 1) și șase din ultimul meci de acasă împotriva Republicii Irlanda (1: 1)

Plamen Iliev, Georgi Terziev și Vasil Bozhikov, care era căpitan, s-au întors în echipă. Cicinho, Yannis Karabelov și Birsent Karagaren au fost pentru prima dată titulari cu tricoul național al „Vasil Levski”, după ce au debutat din primul minut împotriva Țării Galilor.

Plamen Iliev a fost portarul, iar Cicinho, Georgi Terziev, Vasil Bozhkov și Anton Nedyalkov au fost cei patru fundași. Kristian Malinov și Yanis Karabelov au fost cei doi mijlocași în sprijinul schemei 4-2-3-1, iar Birsent Karagaren, Todor Nedelev, Galin Ivanov și Bozhidar Kraev au fost jucătorii ofensivi.

Noua vedetă a lui Ludogorets Kiril Despodov nu este pregătită în 90 de minute și a început meciul de pe bancă, apărând după pauză, dar asta nu i-a ajutat pe „lei”.

Antrenorul italian Marco Rossi este așteptat să parieze pe o schemă 3-5-2. Salai, Lang și Orban au apărat în fața portarului Gulachi. Cei cinci mijlocași au fost Hollander, Kalmar, Nyagi, Shiger și Fiola, în timp ce Salai și căpitanul Shalai au condus atacul.

Primul șut a fost marcat de Todor Nedelev, care a tras peste poartă dintr-un fault în minutul al doilea. Treptat, cetățenii noștri au cedat locul inițiativei, dar întâlnirea a fost lentă și nu au existat pericole. În minutul 16 a existat un corner pentru oaspeți, după care Ungaria a preluat conducerea. Orban a prins mingea cu capul și a intrat în plasă.

De îndată ce a părăsit centrul, Nedelev a încheiat atacul cu o lovitură cu bombă, pe care Gulachi a ucis-o într-un colț. Au urmat două treceri periculoase, dar apărarea oaspeților a reușit. Nedelev l-a găsit pe Ivanov în spatele apărării, aripa a încercat să ia mingea cu capul către Karagaren, dar Gyulachi a interceptat pasul în minutul 23.

Un șut periculos al lui Ivanov cu piciorul stâng a trecut peste traversa „maghiarilor” în minutul 26, după care a fost accidentat și a trebuit să plece cu forța.

El a fost înlocuit de debutantul complet Georgi Yomov. În minutul 32 Bulgaria a luat mingea și a atacat rapid, dar Karagaren nu a reușit să-l găsească pe Kraev.

În minutul 37 Nedelev l-a găsit pe Karagaren, care a tras slab și a ucis un fundaș. Mingea a rămas în posesia „tricolorilor”, care erau aproape de egalare. Nedyalkov centrează și Nedelev trage cu capul de la doi metri, dar Gulaci cu un reflex excelent salvează Ungaria.

Literal, în ultimul minut al primei părți, un contraatac de viteză al Bulgariei s-a încheiat din nou cu o mare salvare a lui Gyulachi. Nedelev l-a adus pe Cicinho, care a centrat brusc, iar atacantul Kraev a tras cu călcâiul, dar gardianul a salvat ușa cu piciorul și a tras în corner.

În minutul 55, Kraev a primit un fault și arbitrul a acordat un penalty. Todor Nedelev stătea în spatele balonului, dar chiar înainte de a trece, arbitrul a anulat decizia și a decis infracțiunea în afara suprafeței de pedeapsă. Toate acestea după prima intervenție din istoria VAR în capitala natală. Kraev a preluat conducerea, trăgând puternic, dar peste transversală. Kiril Despodov a apărut în locul lui Karagaren și a dat imediat claritate.

Cu toate acestea, conducerea Ungariei a fost serioasă. În minutul 66, centrarea pe dreapta i-a creat probleme lui Iliev, care nu s-a orientat bine, dar din fericire nu a reușit să ne lovească ușa.

Yomov a tras puternic în minutul 71, dar departe de poartă.

Câteva secunde mai târziu, în minutul 72, a existat contact cu Despodov, dar arbitrul a refuzat să urmărească chiar VAR, ceea ce a făcut publicul și mai nervos. Fanii au început chiar să scandeze: „Mafia, Mafia”. Trei minute mai târziu, meciul s-a încheiat, deoarece după o atingere a ajuns la o centrare în fața lui Iliev, unde Shalay a rămas singur la câțiva metri de linia porții și a marcat cu 0: 3.

Cel mai bun din Bulgaria Nedelev a încercat din nou o lovitură cu bombă în minutul 78, pe care Gulachi a ucis-o din nou în corner.

Domenik Yankov, care a debutat, a venit cu Ismail Isa, dar nici măcar un miracol nu ar ajuta. Iliev a făcut prima salvare în minutul 80, iar cu puțin timp înainte de final Yomov a returnat un gol după o pasă a lui Isa.

Astfel, Bulgaria a pierdut 1: 3 și și-a luat rămas bun de la visul de a juca la Campionatul European anul viitor.
Viața continuă, iar acum meciurile cu Finlanda și Țara Galilor pe 11 și 14 octombrie în turneul Ligii Națiunilor, unde întinerirea acestei echipe ar trebui să continue. Există câțiva jucători care au calități bune, iar acum este timpul să avem o șansă și să fim dezvoltați pentru a avea o echipă națională din ce în ce mai bună în următorii ani.

Acesta ar trebui să fie obiectivul în fața corpului de antrenori al „tricolorilor”. Pentru că sigur la cel de-al patrulea campionat consecutiv al Vechiului Continent „Dragă Patrie” nu va suna.

BULGARIA - UNGARIA 1: 3
0: 1 Orban (16)
0: 2 Kalmar (47)
0: 3 Nikolic (75)
1: 3 Yomov (89)

BULGARIA (4-2-3-1): Plamen Iliev, Cicinho, Georgi Terziev, Vasil Bozhikov, Anton Nedyalkov, Kristian Malinov, Yanis Karabelov, Birsent Karagaren (58-Kiril Despodov), Todor Nedelev (88-Domenik Yankov), Galin Ivanov (31-Georgi Yomov), Bozhidar Kraev ( 80-Ismail Isa)