Grigor Dimitrov a fost eliminat în optimile de finală ale turneului Citi Open de la Washington după ce a pierdut cu 3-6 6-1 3-6 în fața americanului Steve Johnson. Bulgarul a jucat un al doilea set grozav, dar nu a reușit să obțină o schimbare, după ce se pare că a avut o problemă de sănătate în umărul drept.

împiedicat

O pauză a decis primul set. Cu un câștigător înapoi, Johnson a ajuns la 15-40 și a făcut primul său breakball după o eroare a lui Dimitrov, conducând cu 2-0. Americanul a servit foarte bine și a făcut prima noastră rachetă cât mai dificilă.

Dimitrov a înregistrat un joc convingător pentru 2-4, după care pentru prima oară a reușit să-l apese pe Johnson pe serviciul său, dar să nu ajungă la un punct pentru a întoarce progresul. Americanul nu a ratat conducerea și a terminat setul în mai puțin de o jumătate de oră.

În setul doi, însă, Grigor a ieșit transformat. A câștigat jocul de deschidere, apoi a ajuns la zero. Cheia a fost consolidarea progresului, după ce Dimitrov a ajuns din urmă cu 0-40 și a reușit trei puncte pentru o rebreak instantanee - 3-0.

Treptat, bulgarul și-a mărit procentajul de puncte câștigate la primul serviciu și și-a stabilizat semnificativ performanța. O nouă descoperire pentru 5-1 a însemnat că Grigor va servi la egalizarea seturilor și prima noastră rachetă a ajuns la 0-30 pentru a trimite meciul în partea decisivă.

Între timp, Dimitrov avea probleme cu umărul drept și deseori trebuia masat în pauze. Bulgarul a fost încă primul care a atins un punct important în al treilea joc, dar Johnson și-a păstrat pasul. Puțin mai târziu, însă, americanul a ridicat viteza și repetițiile pentru 4-2, apoi s-a solidificat și a fost la un joc distanță de victorie. Grigor a păstrat trei puncte de meci pentru a rămâne în meci timp de 3-5, dar apoi americanul a terminat totul în serviciul său.