Dynamo Kiev l-a învins pe Metalurh Donetsk cu 9: 1

jucători

Fotbaliștii din Metalurg Donețk au avut o zi groaznică. Echipa a pierdut 1: 9 ca invitat al gigantului Dynamo Kiev, care este departe de rolul principal în campionat. Velizar Dimitrov nu a jucat, dar începătorii echipei din Donetsk au fost foștii jucători ai CSKA - Gregory Nelson și Junior Moraes. Fostul mijlocaș al lui Levski, Ze Soares, a ieșit și el din grup. Sarcina oaspeților din Metalurg s-a înrăutățit în minutul 19 când Golaido a primit cartonaș roșu. Atunci a început măreția pentru gazde. Yarmolenko a marcat în minutul 21, 2: 0 a făcut-o pe Jermaine Lance în minutul 27. George Lazic a returnat un gol pentru Metalurh în minutul 40 și cu 2: 1 pentru Dynamo a terminat prima repriză.

În a doua repriză Dynamo Kiev a marcat 7 goluri! Belhanda a făcut 3: 1 în minutul 48, din nou Lance a marcat pentru 4: 1 în 62, Yarmolenko a marcat pentru 5: 1 două minute mai târziu, Haruna a marcat pentru 6: 1 în minutul 67. Belhanda a marcat două goluri pentru 8: 1 în minutele 70 și 74, iar finalul 9: 1 a fost format de Mbokani cu un minut înainte de final.

După succes, Dynamo Kiev se află pe locul 5 cu 21 de puncte, opt de la liderul Metalist Kharkiv. Metalurg Donețk este pe locul 10 cu 14 puncte.