ajax

Ajax a obținut cea mai mare victorie din istoria Eredivisie. Marele maestru din Amsterdam a câștigat cu uimitorul 13: 0 vizita sa la Venlo într-un meci din runda a șasea a campionatului.

Ajax a marcat pentru prima dată în istoria sa 13 goluri într-un meci al campionatului local. Recordul anterior a fost o victorie cu 12-1 asupra Vitesse în mai 1972.

Echipa lui Eric Ten Haag a condus „doar” cu 4 goluri la pauză, după ce Ekelenkamp, ​​Traore de două ori și Tadic au marcat. În minutul 52, fundașul gazdelor Christian Kum a primit un cartonaș roșu și apoi Ajax s-a înnebunit.

- talkSPORT (@talkSPORT) 24 octombrie 2020

Oaspeții au marcat nouă goluri noi. După golurile lui Traore, Anthony, Ekelenkamp și Daily Blind, scorul a fost 0: 8 înainte de o oră de joc. Lasina Traore a mai marcat un gol în minutul 65, iar înlocuitorul Huntelaar a adăugat două goluri. Lysandro Martinez, care a apărut și el de pe bancă, și din nou Traore, pentru care acesta a fost al cincilea gol al meciului, au marcat pentru a ajunge la rezultatul incredibil.

5 și 3 - Lassina Traoré a devenit primul jucător @AFCAjax care a înregistrat cinci goluri într-un joc Eredivisie de la Marco van Basten în 1985 (6) și primul jucător Ajax care a înregistrat 3 pase decisive într-un meci de ligă de la Frenkie de Jong în 2017 ). Omnipotent. pic.twitter.com/Lb9OOZAlSj

- OptaJohan (@OptaJohan) 24 octombrie 2020

Lasina Traore a devenit primul jucător care a marcat cinci goluri într-un singur meci Eredivisie din 1985, când Marco van Basten a marcat 6 goluri într-un singur meci.