și-a

Senzionalul început de sezon pentru Aston Villa și cele patru victorii consecutive i-au făcut pe fanii clubului de la Birmingham să viseze, dar astăzi echipa lui Dean Smith a fost doborâtă de pământ de Leeds. Cu un hat-trick al lui Patrick Bamford, debutantul din Premier League a obținut un succes impresionant cu 3-0 la Villa Park și este acum al treilea în clasament, înaintea campionului Liverpool cu ​​o diferență de goluri.

Leeds demonstrează cel mai bun stil al lui Marcelo Bielsa - presă necruțătoare, multă mișcare și atacuri constante. Oaspeții au fost tot timpul echipa mai bună, dar nu au reușit să preia conducerea înainte de pauză.

După aceea, totuși, berbecul Bamford a furiat și a marcat trei goluri în 19 minute. Acesta este al doilea hat-trick din cariera tânărului de 27 de ani, iar primul a fost cu Middlesbrough împotriva echipei sale actuale.

Villa și-a avut și șansele în prima repriză. Un șut al lui Jack Greenish în minutul 27 a fost blocat de un fundaș al Leeds, iar Olli Watkins nu a oferit un șut de calitate dintr-o poziție confortabilă. Rodrigo și Bamford au ratat cealaltă ușă.