arsenal

Arsenal (Tula) a învins-o pe vizitatorii Urali cu 1: 0 și a înregistrat a treia victorie de la începutul sezonului în Rusia. Alexander Lomovitsky a adus succes echipei conduse de Serghei Podpaliy. Mijlocașul recrutat recent a fost precis în minutul 36.

Georgi Kostadinov nu a jucat din cauza unei accidentări care l-a împiedicat să participe la toate cele trei meciuri ale echipei naționale.

Cu toate acestea, gazdele ar putea folosi cele două noi adăugiri în atac, Luka Djordjevic și Kiril Panchenko. Amândoi au început din primul minut și au arătat o bună înțelegere de mai multe ori.
Oaspeții de la Ekaterinburg au acționat cu un atacant în persoana lui Eric Bikfalvi, iar Pavel Pogrebnyak, care s-a întors la echipă, a rămas pe bancă. Veteranul a intrat în a doua repriză.

În primele minute, un gol al lui Bikfalvi a fost anulat din cauza unei ambuscade, iar la scurt timp românul nu a reușit să deschidă scorul cu o lovitură de cap. La jumătatea reprizei, un șut puternic al lui Abdul Qadiri Mohammed a lovit bara transversală. În minutul 36 Evans Kangwa a avansat din stânga și i-a returnat mingea lui Lomowicki, care a trimis-o fără întârziere în plasă.

După pauză, oaspeții au devenit mai activi. Vyacheslav Podberiozkin, recrutat de Rubin, și-a făcut al doilea debut cu echipa portocalie. Panchenko ar fi putut înscrie un al doilea gol pentru Arsenal, dar nu a lovit poarta, iar Daniel Mishkic a tras inexact într-unul dintre puținele atacuri bune ale Uralilor.

Intrarea lui Pogrebnyak nu l-a ajutat pe Ural, iar echipa a coborât pe locul 13 în clasament cu 10 puncte. Arsenal are 12 și se află pe locul 11.