zdrobește

Naționalul Cupei Davis, Alexander Lazarov, se califică pentru a doua rundă a turneului de tenis pe teren roșu din stațiunea turcă Antalya, cu un fond de premii de 15 mii de dolari.

Numărul 8 Lazarov a eliminat "wild card" reprezentantul gazdelor Umut Akoyun cu 6: 2, 6: 1 în mai puțin de o oră.

Astfel, pentru un loc în sferturile de finală, va înfrunta un alt jucător de tenis turc cu un „wild card” Sarp Agabigun.

Gabriel Donev a fost eliminat la start după o înfrângere cu 6: 7 (2), 6: 4, 2: 6 de către ucraineanul Georgy Kravchenko într-un meci de aproape 3 ore între cele două calificări.

Donev a risipit un avantaj de 5: 3 în primul set, pierzând prin tiebreak, apoi câștigând a doua repriză după o serie de trei jocuri consecutive.
În setul trei Kravchenko a luat inițiativa devreme și a preluat conducerea cu 3: 1 și nu a permis o schimbare până la final.