vrea

Cu o zi mai devreme, naționala Bulgariei a pierdut cu 1: 8 în fața Belgiei, dar a fost favorita în meci, după pierderea Irlandei cu 1:13 din Serbia. În primele două minute ale meciului, Gareth McNeill și Mark Morrison au primit penalități pentru lovituri de cot și detenție, ceea ce a lăsat cinci jucători de hochei bulgari împotriva a trei irlandezi pe gheață. Acest lucru a fost facilitat de Alexei Yotov, care a marcat primul gol al meciului după 2:23 minute de joc.

Alexei Yotov a fost din nou corect pentru 2: 0, dar la sfârșitul primei treimi naționalul bulgar a înscris două goluri și a fost penalizat, iar când jucătorii au schimbat jucătorii, arbitrul a decis o nouă încălcare pentru un număr mare de hochei albi pe gheata. Așa că irlandezii au rămas cu încă doi jucători, ceea ce l-a ajutat pe Mark Morrison să reducă la 1: 2 chiar la final.

Simon Simeonov și Mark Morrison au adus rezultatul la 3: 2 pentru Bulgaria în a doua treime, dar irlandezii au marcat din nou două goluri prin Morrison și Adam Makaul până la jumătatea celei de-a treia părți împotriva unuia singur pentru Bulgaria, opera lui Borislav Blagoev.
Acest lucru a dus la 4: 4, dar bulgarii nu au renunțat și Alexei Yotov cu un al treilea gol și Roman Morgunov cu două, au adus victoria clară a Bulgariei cu 7: 4.

Kiril Vazharov a salvat 25 de goluri la ușa Bulgariei, iar cu trei goluri și un asistent jucătorul lui Vityaz Cehov Alexey Yotov a devenit eroul meciului.
Pe 10 aprilie, naționala Bulgariei va juca împotriva favoritei și gazdei turneului, România.