Katie Ledecki i-a salvat pe Yankees și are deja 4 medalii la Jocurile de la Rio

Alison Schmidt

09:02 | 11 august 2016.

Echipa de ștafetă feminină americană de 200 m liber, formată din Alison Schmidt, Leah Smith, Maya di Rado și Katie Ledecki, a câștigat titlul Jocurilor de la Rio. Americanii au obținut un rezultat de 7 minute, 43,03 secunde. Locul al doilea a revenit echipei Australiei, care a terminat cu 7: 44,87 minute, iar bronzul a revenit în Canada cu un timp de 7: 45,39.

Pentru Ledecki, în vârstă de 19 ani, aceasta este a 4-a medalie a Jocurilor Olimpice din Brazilia, iar până acum a câștigat aurul la 200 de metri și 400 de metri liber, precum și argint la ștafeta 4 la 100 de metri liber .

Australienii erau pe punctul de a priva SUA de acest titlu, conducând în releu la postul lui Ledecki, care, totuși, a făcut tot posibilul și a obținut victoria. În realitate, echipa SUA își apără titlul de la Londra 2012, dar numai veterana Alison Schmidt a înotat în acea echipă. Însă această echipă este în mod evident suficient de talentată, deoarece Lea Smith și Maya di Rado au câștigat medalii și la Rio, în timp ce Ledecki are deja trei medalii de aur.

"Este o onoare incredibilă pentru mine să fac parte din echipa de ștafetă din SUA și am 19 ani. Sunt fericit pentru această victorie, deoarece fetele au meritat-o", a spus Ledetski după cursă.

Clasament final în competiția de înot 4 200 metri liber (feminin):

1. SUA (Alison Schmidt, Lea Smith, Maya di Rado, Katie Ledecki) - 7 minute, 43,03 secunde 2. Australia (Leah Neil, Emma McChion, Bronte Barat, Tamsin Cook) - 7: 44,87 3. Canada (Catherine Savar, Taylor Ruck, Brittany McLean, Penelope Oleksyak) - 7: 45.39