turcia

Cu un rezultat de 12.21: 19 ore, cel mai de succes alergător de munte pe distanțe ultra-lungi Andrey Gridin, reprezentând Bulgaria, s-a clasat pe locul doi într-o competiție foarte puternică la Salomon Cappadocia Ultra-Trail 2017 din Turcia.

Cursa face parte din calendar cu 21 de plecări de la Ultra-Trail World Tour, iar acest lucru, precum și standardul ridicat de conduită, perioada favorabilă la sfârșitul anului cursei și atractivitatea destinației, o fac una dintre cele mai populare curse printre ultramaratonisti din Europa.

Distanța de 114 kilometri a fost câștigată de unul dintre cei mai buni ultra-alergători din lume, lituanianul Gediminas Grinius, iar al treilea este românul nu mai puțin reușit Radu Milea. Până la kilometrul 50, Andrei se deplasa într-un ritm confortabil în poziția a 7-a. Traseul este în special cu faptul că cele mai dificile și tehnice sunt ultimii 30 de kilometri, ceea ce, combinat cu terenul nisipos și prăfuit, face alergarea extrem de dificilă. Rezultatul lui Andrey este cu aproape 1 oră mai bun decât anul trecut, când cu un timp de 13.18: 13 s-a clasat pe locul trei.

Din 2016, Andrey Gridin concurează ca față la Marathon Plovdiv și este susținut de Compressport Bulgaria, Accordion Organic Foods, Doppel Hertz, Garmin, Running Zone, Complex Bulgaria. Prima sa cursă din calendarul 2018 va fi Transgrancanaria, o altă dintre cursele oficiale Ultra-Trail World Tour de la sfârșitul lunii februarie 2018.

Câștigătoarea în rândul femeilor este cea mai de succes bulgară în cursa ultra-lungă Maria Miteva Nikolova cu un timp de 14:26:16, care în urmă cu doar 2 luni s-a clasat pe locul 9 în elita lumii în cea mai prestigioasă competiție de ultramaratoane montane Ultra-Trail de Mont Blanc. Locul doi a fost ocupat de Christiana Folador (ITA) cu un timp de 14:57:41, iar al treilea a fost rusul Elena Polyakova care a terminat distanța de 114 kilometri în 15:22:14.