andrei

Sf. Petersburg Open (Sankt Petersburg), semifinală

Andrei Rublev - Denis Șapovalov 4-6, 6-3, 6-4

Numărul mondial №10 Andrey Rublev s-a calificat în finala turneului ATP 500 după o victorie în trei seturi asupra lui Denis Shapovalov. Meciul a început foarte uniform, deoarece adversarii au schimbat două jocuri. Rublev a preluat conducerea în rezultat pentru 3-2, dar imediat după aceea Shapovalov a ajuns la prima descoperire în meci și a făcut o schimbare completă, câștigând trei jocuri consecutive și conducând cu 5-3.

Rublev a revenit intriga câștigând al nouălea joc, dar apoi Shapovalov a atins trei puncte consecutive pentru a câștiga setul. Rusul a reflectat-o ​​pe prima, dar Șapovalov nu a greșit în a doua încercare și a câștigat astfel setul cu 6-4.

Al doilea set a început cu un joc de zero pentru Rublev, dar Shapovalov a restabilit repede egalitatea. În al treilea joc, rusul a salvat un punct de pauză și a ieșit din nou în față în rezultat, apoi a încercat la rândul său pentru 4-1. Acesta s-a dovedit a fi momentul decisiv din set, deoarece a doua rachetă a Rusiei nu i-a permis adversarului să-și amenințe conducerea și a câștigat cu 6-3.

Shapovalov a preluat conducerea la începutul setului final, dar apoi Rublev a salvat din nou un punct de break și a egalat jocurile. Canadianul a reușit să preia conducerea pentru a doua oară, dar Rublev a făcut din nou o serie de trei jocuri consecutive și a preluat controlul meciului, conducând cu 4-2. Shapovalov a încercat să facă față provocării, dar Rublev și-a păstrat calmul și a terminat setul cu 6-4 în favoarea sa, câștigând astfel un loc în finala de mâine.

Acolo, lumea №10 o va înfrunta pe Borna Coric, care a învins-o pe Milos Raonic cu 1-6, 6-1, 6-4.