angel

Sub-campionii săi sunt înotătorul Yosif Miladinov și atleta Alexandra Nacheva

Canoistul Angel Kodinov este sportiv din Plovdiv pentru 2019. El este câștigătorul în sondajul tradițional al municipiului Plovdiv. Kodinov a câștigat o medalie de argint la Campionatele Mondiale de canotaj pentru bărbați și femei, precum și medalii de bronz și argint la Campionatele Europene de Tineret. El a fost premiat de primarul Zdravko Dimitrov la o ceremonie în sala Kolodruma.

Pe locul al doilea este înotătorul Yosif Miladinov. Atletul de la clubul de înot Mladost, care locuiește și se antrenează în Elveția, a câștigat locul doi la Campionatele Europene de înot junior la delfinul de 100 m și locul trei la Campionatele Mondiale de înot pentru bărbați și femei la delfinul de 50 de metri. A câștigat o viză pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Locul al treilea a fost ocupat de sportiva Alexandra Nacheva. Ea este subcampioana europeană în triplul salt al fetelor. Premiul ei a fost acordat antrenorului SKLA „Botev Plovdiv” Tezjan Naimova.

Câștigătoarea de anul trecut, Valeri Dimitrov, se află pe locul patru, iar coechipierul său Ivanka Popova pe locul cinci - ambii au devenit din nou campioni europeni la karate.

Zece jucător de tenis Dimitar Kuzmanov, care a câștigat 3 titluri anul acesta, Yanislav Gerchev - locul 3 la Cupa Mondială de judo, Galin Genov - locul 3 la Campionatul European de Scrimă pentru Tineret, Antonio Papazov - locul 3 la Aerobicul Sportiv Individual European și Kiril Kirov - locul trei în Tirul Sportiv European din Bologna.

Yosif Miladinov a fost printre cei trei tineri sportivi care au primit un premiu de 4.000 BGN pentru realizările lor. Celelalte două sunt Alexandra Nacheva și gimnasta Valeria Vatova.

Legenda volei Anka Uzunova și tânărul trăgător al Traciei Kiril Kirov au fost distinși cu o insignă onorifică a lui Plovdiv. Cu ocazia împlinirii a 75 de ani, baschetbalistul Mancho Bonev a fost premiat, iar sportiva Svetla Tsonova a primit, de asemenea, un premiu pentru succesul ei cu veterani.

Sportivii defavorizați au primit, de asemenea, premiile tradiționale.