karting

Sezonul de karting s-a deschis pe pista Lauta, au spus organizatorii. Asen Markov - președintele Federației de karting din Bulgaria a dat personal începutul competiției și instrucțiuni piloților.

Împărțiți în două grupe de vârstă - până la și peste 16 ani, după extragerea cărților, au intrat în cursă prin regulament:
• 1 introducere
• 1 ture pentru pole position
• 1 tur la decolare
• Cursă de 6 ture + 1 tura pentru recuperare

Martin Manolov, Vladimir Nikolov, Geno Tonev, Radoslav Petrov, Mihail Djurov, Stanislav Georgiev, Malin Malinov și Radoslav Baykov s-au calificat în finală.

Mihail Djurov a terminat pe locul trei și a făcut cel mai rapid tur în 00: 56.124. Spasimir Stoev a terminat al doilea în cursă, cu cel mai bun timp - 00: 55.536.

Câștigătorul cursei de astăzi a fost Alexander Gegovski, în vârstă de 15 ani, cu cea mai rapidă tură în 00: 55.173.

După întâlnirea interesantă de astăzi cu sporturile cu motor pe pista de karting, aceștia se pregătesc pentru mâine. Prima finală lunară pentru acest an va începe la ora 12:00 cu noi reglementări și premii tentante.

Și de la 1 aprilie, pista intră într-o perioadă specială, tentantă - LUNA VITEZEI.
Timp de 30 de zile, pasionații de karting vor putea circula la prețuri promoționale - 200cc - 1,00 BGN; 270cc - 1,50 BGN.