Barcelona a obținut o victorie dificilă în Grupa G a Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Dynamo Kiev cu 2-1 la Nou Camp. Ucrainenii au sosit cu a doua echipă în capitala catalană din cauza unui boom al infecțiilor cu coronavirus în echipă, dar oamenii din Ronald Koeman nu au mai arătat nimic special.

de-a

Lionel Messi a dat Barça conducerea în minutul 5 dintr-un penalty, iar în următoarele două atacuri Pedry a lovit bara transversală și Griezmann a ratat o plasă goală. La începutul reprizei a doua un gol al oaspeților a fost anulat, iar în minutul 65 Gerard Pique a marcat un al doilea gol pentru Barça. În minutul 75, Viktor Tsigankov a redus pentru Dynamo, dar ucrainenii nu au avut puterea pentru mai mult. Un meci important pentru echipă a fost făcut de Ruslan Nescheret, în vârstă de 18 ani, care a salvat câteva situații grozave.

Astfel, după primele trei jocuri din grupă, Barcelona are un record complet de 9 puncte, cu 3 mai mult decât al doilea Juventus, care l-a învins pe Ferencvaros cu 4: 1 ca invitat. Ungurii și Dynamo Kiev au câte 1 punct din primele trei meciuri.