Barcelona l-a învins pe Ferencvaros cu 3-0 ca invitat într-un meci din Grupa G din Liga Campionilor. Antoine Griezmann a deschis scorul în minutul 14, iar Martin Brightwait s-a dublat în 21. Șapte mai târziu, catalanii au obținut dreptul de a executa un penalty și Usman Dembele a făcut din rezultat un clasic.

ferencvaros

Astfel, catalanii au adunat 15 puncte și sunt liderul grupei. Aceștia au un avans de trei puncte față de Juventus, pe locul doi. Cele două echipe se confruntă în ultima rundă a fazei grupelor.

Oaspeții au avut șansa de a semna în minutul 5, dar Brightwight a trecut pe lângă ușă.

Barça a preluat conducerea în minutul 14. Jordi Alba a trecut la Grimzan, care a înscris.

În minutul 21, Blaugranas și-a dublat avantajul. Apoi, Dembele a găsit-o pe Brightwaite, care a stăpânit cu o lovitură măsurată a fost exactă pentru 0: 1.

Șase minute mai târziu, Frimpong l-a faultat pe Brightwight în suprafața de pedeapsă. Arbitrul șef a arătat spre punctul alb. În spatele mingii a stat Dembele, care a făcut rezultatul clasic.

La începutul reprizei a doua, aripa franceză a făcut două ratări. În minutul 73 Neto a trebuit să intervină pentru prima dată în meci după ce rezerva Baturina a tras cu capul.

Până la sfârșitul meciului, Trinkao a marcat și el cu o pasă.