Dimitar Berbatov a început ca titular și a jucat până în ultimele secunde ale victoriei Monaco cu 1-0 ca invitat al Bayer Leverkusen. Cu cele trei puncte, „monegascul” a făcut un pas decisiv spre faza eliminărilor directe din Liga Campionilor.

leverkusen

Monaco este cu un punct în spatele „aspirinelor” înainte de ultimele meciuri, iar Zenit este al treilea cu un alt decalaj. Al patrulea loc este pentru Benfica, care a pierdut 0: 1 în fața rușilor.

Berbatov, care a fost înlocuit de Lasina Traore în timpul suplimentar al meciului, s-a implicat încă activ în atacul pentru golul Monaco.

Oaspeții din Principate au început pe flancul drept în minutul 72 al meciului, când Berbatov i-a trimis o pasă lui Nabil Dirar.

El, la rândul său, a centrat bine în suprafața de pedeapsă, unde descoperitul Lucas Ocampos a marcat cu 1: 0. Extremul portughez Dani a marcat singurul gol pentru victoria Zenit St. Petersburg asupra Benfica cu 1-0.

Căpitanul Zenit a marcat în minutul 79 al meciului după ce a primit o pasă frumoasă de la Hulk și a introdus mingea în plasa Benfica din apropiere.

Portughezii ar fi putut înscrie cu puțin înainte de golul lui Zenit prin Luisao, dar fundașul echipei portugheze a ratat o șansă excelentă. În timp suplimentar a primit și un cartonaș roșu.