bernabeu

Într-un meci plin de goluri, emoții și multă tensiune, Real Sociedad l-a învins pe Real Madrid cu 4-3 în mijlocul Santiago Bernabeu. Bascii din nou în timpul sezonului au confirmat impresia că joacă fotbal extrem de frumos și pot învinge orice echipă.

Zinedine Zidane poate regreta cu amărăciune rotațiile pe care le-a făcut, mai ales în faza de apărare. Eder Militao, Nacho și Marcelo au jucat cu Sergio Ramos, dar primii trei încep rar ca titulari.

Meciul a fost special pentru Martin Jodegor de la Real Sociedad. Norvegianul, care joacă pentru bascii împrumutați de la Real Madrid, l-a redus la tăcere pe Bernabeu în minutul 22. Șutul său a avut o ușoară ricoșare din piciorul lui Eder Militao, care l-a păcălit pe portarul Alphonse Areola. Până la sfârșitul primei reprize, în mod miraculos, oaspeții nu au atins al doilea obiectiv.

Totuși, acest lucru a fost realizat într-un mod eficient de tânărul Alexander Isaac în minutul 54. Câteva secunde mai târziu, suedezul a marcat din nou pentru un rezultat clasic și un avantaj confortabil pentru echipa sa. Marcelo a redus la 1: 3, dar Mikel Merino a profitat de o mare asistență a lui Isaac.

Atacantul Real Sociedad și-a sporit cu siguranță valoarea dramatic și a atras atenția giganților europeni cu performanțele sale din această seară.

Golul lui Vinicius a fost anulat din cauza unei ambuscade, dar câteva secunde mai târziu, la reluarea jocului, brazilianul i-a trecut lui compatriot Rodrigo pentru 2: 4. Speranța unei schimbări parțiale a fost alimentată de Nacho, care a marcat în timp adăugat pentru 3: 4.

Cartonașul roșu al lui Andoni Gorosabel i-a făcut pe fanii lui Real Madrid să viseze că este posibilă o minune. Totuși, nu s-a întâmplat și bascii amorțiți au plecat cu victoria și clasamentul pentru semifinale.

Pentru Real Sociedad, aceasta este a doua semifinală din ultimii 32 de ani. Echipa a câștigat doar de două ori Cupa Regelui și se așteaptă să-și învețe adversarul în tragerea la sorți de mâine.

Pentru Real Madrid, aceasta este prima pierdere în 21 de jocuri și doar a treia din sezon. Cu toate acestea, jucătorii lui Zidane au scăpat de faptul că înfrângerea a fost extrem de severă, precum cea de la Paris de la PSG în Liga Campionilor, dar este puțin probabil să fie o consolare pentru fanii Madridului. Speranțele de dublu ale Real Madrid se vor baza pe câștigarea Primerei Diviziuni și a Ligii Campionilor.

În mod curios, în glorioasa carieră a lui Zidane, Cupa Regelui este absentă și aceasta va continua cel puțin încă un an. Francezul nu l-a câștigat nici ca jucător, nici ca antrenor. Real Madrid nu a atins victoria finală în cursă din 2014, când a învins Barcelona.