australia

Danemarca și Australia au împărțit punctele după o luptă puternică la Samara./BGNES

Echipele Danemarcei și Australiei au remizat 1: 1 într-un meci atractiv și deschis al grupei C al Cupei Mondiale, disputat la Samara. Cele două echipe au împărțit o repriză, dar „cangurii” pot regreta mai mult că nu au reușit după ce au ratat o grămadă de poziții în a doua repriză.

Meciul a început cu presiunea danezilor, care știau că succesul de astăzi le va asigura cu siguranță un loc în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2018, după ce au învins Peru cu 1-0 în primul lor meci. Jocul activ al „dinamitei roșii” a dat un rezultat în minutul al șaptelea, când atacantul central al echipei Nikolai Jorgensen l-a găsit cu o piesă tehnică pe Christian Eriksen, care a deschis scorul cu o mare voleu.

Absolvenții lui Bert van Marwijk au încercat să răspundă și în minutul 38 li s-a dat dreptul să execute un penalty, după ce arbitrul Antonio Mateu s-a consultat cu VAR și a decis că jocul cu mâna lui Yusuf Poulsen în zona de penalizare ar trebui penalizat. Căpitanul australian Mile Jedinac în cel de-al doilea meci consecutiv a fost impecabil din penalty și a egalat scorul.

După pauză, australienii au presat în căutarea succesului, dar au ratat câteva situații bune, iar portarul danez Casper Schmeichel a excelat cu performanțe bune. În cele din urmă, nu s-au mai marcat goluri și meciul s-a încheiat cu 1: 1. Astfel, Danemarca a condus grupa cu patru puncte, în timp ce Australia a câștigat primul punct al campionatului și a păstrat șansele teoretice de a merge mai departe. În ultimele sale meciuri din faza grupelor, marți, la ora 17:00, ora Bulgariei, Danemarca întâlnește Franța, iar Australia se confruntă cu Peru./BGNES