Bordeaux a câștigat cu 1-0 împotriva vizitatorului Brest și a rupt o serie de trei succese ale rivalei în campionat. Hatem Ben Arfa a marcat singurul gol în minutul 84 cu un șut puternic din colțul drept al suprafeței de pedeapsă. Bordeaux este al zecelea cu 19 puncte, iar Brest este cu un punct în urmă în următoarea poziție a 11-a.

brest

Într-un alt meci al rundei, Angers s-a impus în fața vizitatorului Lorient cu 2: 0 într-un meci din turul 13 al campionatului francez de fotbal. Astfel, absolvenții lui Stefan Moulin și-au înregistrat prima victorie pe teren propriu de la sfârșitul lunii septembrie, după trei meciuri nereușite acasă, iar cu un atu de 22 de puncte au urcat pe locul șapte în clasament. Lorient a suferit o a patra pierdere consecutivă, înregistrând al șaselea joc consecutiv fără gol, care a căzut în penultima poziție cu 8 puncte.

Angers chiar mai mult în minutul zece, când Angelo Fulgini a alunecat spre dreapta în suprafața de pedeapsă și l-a învins pe portarul Paul Nardi. În al șaselea minut al timpului adăugat, rezerva Pierik Capey a format succesul pe o plasă goală după o asistență excelentă din partea stângă a lui Jimmy Cabo.

În al treilea meci, în același timp, Strasbourg a învins gazda Nantes cu 4-0 și a ieșit din zona retrogradării. Băieții lui Thierry Laurie au rupt o serie de patru meciuri fără succes și acum sunt pe locul 17 cu 10 puncte.

Dimitri Lienar a deschis dintr-un penalty după un sfert de oră de joc, iar Habibou Diallo a intrat în posesia după puțin peste o jumătate de oră cu un șut strâns. Centrarea lui Lienar dintr-un corner, Diallo a interceptat cu capul, portarul Alban Lafon a reușit să înscrie, dar senegalezul a făcut un 2-0 în plus. Ludovic Ajork a făcut scorul clasic dintr-un al doilea penalty în minutul 78, iar rezerva Kevin Zohi a format succesul cinci minute mai târziu cu un șut pe iarbă de la zece metri după o pasă din stânga către Ajork.

O linie de start puternică, o performanță excelentă și o victorie importantă la La Beaujoire în această după-amiază! #LiveRCS pic.twitter.com/Ggq9bqAOwM

- RC Strasbourg engleză (@RCS_English) 6 decembrie 2020

În ultimul meci de la ora 16:00, Dijon și Saint Etienne nu au reușit să înscrie și au terminat cu un scor de 0: 0.