Borussia (M'Gladbach) a urcat pe locul patru în Bundesliga germană. Progresul „mânzilor” a devenit un fapt după ce au înregistrat un succes important la domiciliu împotriva Hamburgerului cu 3: 1. Astfel, băieții Dieter Hacking au adunat un activ de 28 de puncte, înaintea Bayer (Leverkusen), Hoffenheim și Borussia (Dortmund).

gladbach

Al treilea meci consecutiv fără victorie pentru Hamburger a lăsat „pantalonii scurți roșii” în tradițional pentru ei în ultimii ani locul 16.

Gazdele au ajuns la un avans devreme. În minutul 9, Torgan Hazard l-a pus pe Borussia în avantaj. Rafael a lansat o pasă excelentă între doi fundași pentru belgian, care ulterior a depășit elegant Matenia pentru 1: 0.

În mod surprinzător, scorul a fost egalat în minutul 53 când Andre Hahn și-a pedepsit fostul club cu egalarea. Naționala Germaniei a profitat de performanța perfectă a lui Aaron Hunt și a învins gazdele cu 1: 1.

Borussia a avut nevoie de exact 21 de minute pentru a-și recâștiga conducerea. Principalul credit pentru acest lucru a fost din nou brazilianul Rafael, care, cu o lovitură precisă în colțul apropiat, a aruncat publicul din Mönchengladbach în extaz sălbatic.

Cu toate acestea, experimentatul brazilian nu-și spusese ultimul cuvânt. Cu puțin înainte de final, Torgan Hazard i-a întors favoarea lui Raphael și i-a întins mingea de piele pe o ușă goală. Toate acestea au ajutat la modelarea rezultatului final 3: 1.

În runda următoare, care nu va fi până pe 14 ianuarie 2018, Borussia va vizita Köln. Hamburger îi vizitează pe bavarezi din Augsburg.

BORUSIA (M "GLADBACH) - HAMBURGER 3: 1

1: 0 Hazard (9 "), 1: 1 Khan (53"), 2: 1 Rafael (74 "), 3: 1 Rafael (79")

STADIU: Parcul Borussia

JUDECĂTOR: M. Schmid

BORUSIA: Sommer, Wend, Westergaard, Ginter, Elvedi, Oxford, Herman, Cusans, Rafael, Stindel, Hazard (rezerve: Zippel, Dermich, Yantchke, Hoffmans, Bobadia, Grifo, Benger)

HAMBURGER: Matenia, Mavrai, Papadopoulos, Sakai, Douglas Santos, Jung, van Drongelen, Hunt, Ekdal, Kostic, Khan (rezerve: Polersbeck, Holtby, Waldschmid, Janicic, Shiplock, Arp, Ito)