și, spre deosebire de Plovdiv, totuși, echipa din Zazhbe a reușit să-și înscrie situațiile și a câștigat cu 1: 3

polonezul

Botev Plovdiv și polonezul Gurnik au împărțit o repriză la Alanya într-un meci amical între cele două echipe. Spre deosebire de Plovdiv, totuși, echipa din Zazhbe a reușit să-și înscrie situațiile și a câștigat cu 1: 3.

Botev Plovdiv a învins în totalitate cea mai titrată echipă din Polonia în prima repriză, însă omisiunile izbitoare i-au privat pe canari de un avantaj binemeritat la pauză. În cel de-al doilea minut, Momchil Tsvetanov a ratat după ce a tras de la marginea unei mici suprafețe de pedeapsă direct în mâinile gărzii poloneze. Momchil a primit mingea după o ghiulea în suprafața de pedeapsă, care a venit după o pauză a lui Vasev pe aripa stângă, a raportat PlovdivDerby.bg

În 15 'Dancho Hristov l-a adus pe Momchil Tsvetanov frumos pe aripa dreaptă, Chico a invadat suprafața de pedeapsă și a centrat pe sol către Marian Ognyanov. Maca a șutat dintr-un penalty, dar nu a lovit bine mingea și a trecut peste stâlpul lateral al porții poloneze. La jumătatea reprizei, Plamen Nikolov a tras cu capul după un corner, dar nu a împiedicat garda lui Gurnik. În 38 'a venit cea mai izbitoare pasă. A făcut-o Tsvetelin Chunchukov, care a țintit transversala pe un gol gol de la marginea suprafeței de pedeapsă. Foarte activul Bozhidar Vasev a luat mingea de la polonezi după ce au jucat în apărare pentru a-l aduce pe Chuchnukov într-o poziție favorabilă. În contraatac, Gurnik a vizat și transversala după ce și-a lovit atacantul. În 42 'polonezii au pedepsit omisiunile bulgarilor și după o greșeală a lui Romain Inez și o pasă frumoasă de la mijlocul terenului Novak a deschis scorul. Cu toate acestea, doar 2 minute mai târziu, Vasev, după o nouă descoperire, ia trecut lui Gamakov, lăsându-l singur în fața ușii goale, la aproximativ 3 metri de linia de poartă, iar echipa Burgas a greșit cu 1: 1.

La începutul reprizei a doua Petar Penchev a făcut două schimbări în echipa sa. Misho Ivanov și Ivan Tsvetkov au apărut în joc, în locul lui Adam Stahovyak și Tsvetelin Chuchnukov. La începutul reprizei a doua, Lazar Marin a fost pe punctul de a marca un autogol după ce nu a reușit să îndepărteze bine o minge, dar din fericire a turnat-o într-un corner. În minutul 66, a fost jucat un penalty extrem de controversat împotriva lui Zlatkov, care a intrat ca rezervă. Un atacant al polonezilor a fost scos rapid în zona de penalizare, Zlatkov a îndepărtat mingea într-un colț și a fost vizibilă cu ochiul liber, dar se pare că arbitrul era de altă părere și arăta spre punctul alb. Mariusz Magera a realizat penalty-ul acordat, iar rezultatul a fost 2: 1 în favoarea lui Gurnik. În 77 ', după o descoperire a jucătorilor lui Gurnik pe aripa stângă și după o pasă către Luchak, acesta din urmă a prins mingea de la distanță în ușa lui Misho Ivanov pentru 1: 3. În minutul 80, Ivan Țvetkov a țintit la transversală după o lovitură liberă directă bună.

Botev (Pd): Adam Stakhovyak (Misho Ivanov 45 '), Yordan Hristov (Filip Filipov 60'), Plamen Nikolov (Rosen Kolev 60 '), Romain Ines (Daniel Zlatkov 60'), Lazar Marin, Tomas Irshak, Milen Gamakov, Marian Ognyanov (Stanislav Dryanov 77), Bozhidar Vasev, Momchil Tsvetanov (Kazakov 60 '), Tsvetelin Chunchukov (Ivan Tsvetkov 45')

Gurnik: Steinbors, Gantsarchik, Shevelyukhin, Sudovi, Sadzavitsky, Robert Yesh, Taichman, Koshnik, Lukasz Madej, Novak, Shipchak