Exact la ora 8.00 pe piața din fața municipalității Stara Zagora i s-a dat startul clasicului distanță și semimaraton, iar zece minute mai târziu concurenții au început 10,5 km.

participare

Cei mai tineri participanți la ediția din acest an a maratonului au fost Krum Davchev, în vârstă de 12 ani, și Simona Antonova, care au parcurs distanța de 10,5 km, care a inclus cel mai în vârstă participant la cursă - Georgi Uzunov, în vârstă de 76 de ani.

Printre participanții care au parcurs traseul de 10 kilometri a fost un ogar englez, care are mai puțin de un an, dar este un prieten etern al proprietarului său Klimentina Karagiozova. Aceeași distanță a fost parcursă de campionul european de Taekwondo și câștigătorul premiului „Cel mai promițător sportiv al Starei Zagora” pentru 2019 Daniel Ladjev.

Antrenorul său Georgi Gospodinov și bogatul Yavor Ganchev au parcurs traseul pe jumătate de maraton de 21 km.

Cel mai vechi participant la distanța clasică de 42.195 km a fost Alan Kane, în care a concurat și o familie din Ucraina - Natalia și Bogdan Semenovich.

Bulgarul Hristian Stoyanov cu un rezultat de 33,41 minute a obținut victoria la distanța de 10,5 km pentru bărbați. Sava Todorov a terminat la 50 de secunde după el, iar Ivan Popov de la Clubul de Atletism Beroe a terminat pe locul trei.

Pentru femei, victoria la această distanță este pentru bulgara Lilyana Georgieva, care a rulat-o în 38,02 minute, urmată de câștigătoarea de anul trecut - Olivera Jeftic din Serbia, cu doar 4 secunde mai încet, iar a treia a fost Stara Zagora Devora Avramova, o jucătoare de club cu antrenor Ivan Popov, al treilea dintre bărbați.

În prima jumătate a maratonului feminin se află Militsa bulgară Mircheva - 1.21 h, urmată de Marinela Nineva, iar bronzul a fost câștigat de ucraineana Maria Radko.

Cel mai mare interes a fost în finala masculină la distanța clasică, la care a participat subcampionul de la Maratonul Sofia, marocanul Yosef Sbayi cu un record personal de 2,09 ore de la Sevilia anul trecut, compatriotul său Tarik Bumaruf, kenyanul Stanley Kipruto, Turcul Arslanko Erkan și și ucraineanul Bogdan Semyonovich. Victoria la distanța clasică a fost câștigată de Omer Alkanoglu, care a condus convingător tot timpul și a obținut un rezultat de 2.23.52 ore. Marocanul Yosef Sbay s-a clasat pe locul doi, iar Bogdan Semyonovich din Ucraina pe locul trei.

Natalia Semyonovich din Ucraina a obținut o victorie convingătoare la 42.195 km feminin - 2.47.54 ore. Compatriota ei Kristina Bohomyahokova a fost a doua, iar bulgara Hristina Kozareva a fost a treia. Câștigătoarea de anul trecut a maratonului Stara Zagora, Vira Ovcharuk, și o altă ucraineană, Oleksandra Kirilova, au concurat și ei la proba feminină.

Toți participanții care au parcurs una dintre cele trei distanțe au primit medalii, iar câștigătorii la discipline individuale și premii în bani.

Organizatorii celei de-a cincea ediții a Maratonului Stara Zagora sunt Municipalitatea Stara Zagora, Ministerul Tineretului și Sportului, Comitetul Olimpic Bulgar, Asociația Sporturilor de Agrement, Clubul de Atletism Beroe, Clubul Sportiv Raketa și Federația Bulgară de Atletism.