Mirela Chilingirova și-a asigurat, de asemenea, o medalie de bronz minimă în categoria de până la 75 kg

Anton Ogorelkov

Un set complet de medalii a fost câștigat astăzi de cetățenii bulgari la Campionatul Mondial ITF Taekwondo de la Plovdiv.

Rami Shau a câștigat titlul la categoria de peste 85 kg, Anton Ogorelkov (57 kg) a adăugat argint și Amalia Koleva (57 kg) - bronz.

Debutantul masculin Rami Shau a câștigat finala în fața ucraineanului Bagrat Adamia. Susținut puternic de câteva sute de bulgari, Rami a primit 3 dintre voturile judecătorilor în favoarea sa împotriva 1 pentru adversar.

"Sentimentul este de nedescris. Nu mi-am imaginat niciodată că voi deveni campion mondial. Toți adversarii mei au fost foarte buni. Sincer să fiu, am crezut că voi pierde în sferturile de finală împotriva rusului Denis Martshevich, care este fost campion mondial și european . L-am depășit și am câștigat treptat mai multă încredere. Eu și antrenorul meu am ales tactica câștigătoare pentru finală și sunt infinit fericit că am reușit să câștig medalia de aur. Acesta este un moment istoric pentru mine. Dedic acest triumf familiei mele, conducerea federației și coechipierii mei. Rami a împărtășit cu lacrimi în ochi.

Au fost lacrimi de bucurie pe fața altui debutant al nostru la bărbați - Anton Ogorelkov. Echipa noastră națională talentată a câștigat o medalie de argint la categoria de până la 57 kg, după ce a pierdut 1: 3 în finală în fața neînvinsului Evgeni Otsimik (Rusia).

În ciuda accidentărilor suferite în meciurile anterioare, Anton a jucat cu încredere și a fost activ tot timpul, dar în cele din urmă succesul a revenit rusului. După meci, Otsimik și-a lăudat adversarul și a anunțat că acesta este cel mai bun adversar cu care s-a confruntat de la începutul campionatului de la Plovdiv.

"Este un atlet unic, cu multă experiență. De trei ori campion mondial și de multe ori european. Am făcut tot posibilul și sunt fericit și plăcut surprins că chiar și unul dintre arbitri s-a pronunțat în favoarea mea. Nu mi-am imaginat niciodată că în debutul meu la campionatul mondial voi câștiga o medalie și sunt foarte mândru de asta. Mulțumesc publicului minunat pentru sprijin ", a spus Anton Ogorelkov.

Amalia Koleva a format setul complet de medalii câștigate astăzi de țara noastră. Concurează în categoria de până la 57 kg. Amalia, pierdută în semifinale într-o confruntare tensionată și egală de Alina Nashchynets (Ucraina).

Mirela Chilingirova și-a asigurat și o medalie de bronz minimă la categoria 75 kg, după ce a ajuns în semifinale cu victoria asupra Linda Deuchova (Republica Cehă). Până la sfârșitul zilei pe tatami vom vedea și Lubomir Bakalski (64 kg) și Ilian Tomanov (85 kg).