A noastră a pierdut 0: 1 la Sofia

scăpat

Bulgaria a pierdut în fața Belarusului cu 0-1 pe stadionul național „Vasil Levski” aflat sub control înainte de barajele decisive pentru calificarea la Euro 2020 la sfârșitul lunii martie. Cu o mulțime de debutanți în echipa lor, inclusiv căpitanul lui Loko Dimitar Iliev, ai noștri au avut multe probleme în apărare și atac și cu jocul lor au arătat că antrenorul Georgi Dermendzhiev va trebui să rezolve o mulțime de probleme în zilele dinaintea meci cu Ungaria.

Primul pericol pentru al nostru a venit în minutul 8. Apoi, Spas Delev a fost adus într-o poziție confortabilă, dar portarul oaspeților Hatkevich și-a parat șutul, precum și adăugarea ulterioară a lui Ismail Isa. La scurt timp după aceea, Tonev a fost scos cu o pasă lungă de pe stânga, s-a întors la Mitko Iliev și căpitanul lui Loko a tras puternic din aer, dar mingea a zburat peste transversală. În minutul 14 Belarusul a deschis de nicăieri. Oaspeții au jucat un atac rapid prin centru, apărarea noastră nu a funcționat bine și mingea l-a lovit pe Podstrelov, care cu un șut aerian cu piciorul stâng a străpuns colțul din dreapta jos al ușii. Cu toate acestea, au rămas îndoieli cu privire la ambuscada golgheterului. Golul a creat confuzie în rândul gazdelor, care pentru o lungă perioadă de timp nu au putut organiza ceva semnificativ în atac. Totuși, spre sfârșitul primei părți, presiunea bulgarilor s-a intensificat și au ratat situații bune. Mai întâi Goranov a rupt de la stânga și a centrat, Isa a tras acrobatic din aer, dar portarul Belarusului a salvat. La scurt timp, Delev a controlat o minge din stânga, a falsificat un fundaș și a șutat frumos, dar Hatkevich a reușit să devieze mingea în bară.

După pauză, Todor Nedelev l-a înlocuit pe Dimitar Iliev. Mijlocașul lui Botev a șutat de la 30 de metri, dar portarul a salvat. În minutul 64 Isa a avut o altă ocazie de a marca, dar atacantul nu a reușit să prindă mingea aproape. Între timp, oaspeții au organizat contraatacuri periculoase, într-unul dintre care Podstrelov a ratat o poziție de 100%. Până la final, echipa noastră nu a făcut altceva decât șuturi la distanță ale lui Milanov și Nedelev, care erau departe de poartă.

BULGARIA - BELARUS 0: 1

Imagini 0: 1 (14)

BULGARIA: 1. Georgiev, 2. Turitsov, 5. Velkov, 3. Zanev, 4. Goranov, 16. Malinov, 17. Milanov, 20. Tonev, 9. Delev, 14. Iliev, 19. Isa

BELARUSA: 1. Khatkevich, 3. Poznyak, 4. Shvetsov, 5. Yablonsky, 8. Korzun, 17. Lisakovich, 18. Stepanov, 19. Podstrelov, 20. Karpovich, 21. Yuzepchuk