Naționala masculină a Bulgariei a început cu o pierdere în grupa „H” a calificărilor pentru Campionatul European de baschet masculin din 2021. Absolvenții lui Rosen Barchovski și-au pierdut vizita în Grecia cu 63:73 puncte. Echipa bulgară a jucat foarte bine în meci, care a fost destul de egal.

pierde

În primele 10 minute, echipa națională bulgară a avut un avantaj în rezultat, dar la sfârșitul părții grecii au marcat patru lovituri de pedeapsă consecutive și au făcut o întoarcere 19:17. La începutul reprizei a doua bulgarii au preluat din nou conducerea cu 22:19, dar rivalii lor au transformat 29:28 după un triplu al lui Linos Chrysikopoulos.

La pauză, jucătorii Greciei au condus cu 40:34 și au continuat să aibă un avantaj în rezultatul din al treilea sfert. Cu trei minute înainte de sirena după un coș de Dimitar Dimitrov Bulgaria și-a redus pasivul la 62:64. Cu toate acestea, grecii au răspuns cu o serie de 9: 0 și au preluat conducerea cu 73:62, care a fost cea mai mare diferență din meci. Naționala a marcat doar o lovitură de pedeapsă până la final și a pierdut meciul.

Cel mai productiv pentru echipa bulgară a fost Dimitar Dimitrov cu 15 puncte și 7 recuperări, Dee Bost a adăugat 14 puncte și 8 pase decisive, iar Yordan Minchev și Stanimir Marinov au terminat cu 10 puncte. Pentru Grecia, Lefteris Bohoridis cu 19 puncte și Linos Hrisikopoulos cu 13. În cel de-al doilea meci din calificările europene, Bulgaria a găzduit Letonia pe 24 februarie la ora 19.00 în "Arena Botevgrad".