Goriana Stoeva a terminat pe locul patru la Jocurile Olimpice de Tineret din Buenos Aires. Bulgarul a pierdut în meciul pentru bronz la turneul de box la cat. 51 kg împotriva reprezentantului SUA Haven Destini Garcia cu 0: 5.

olimpiade

Bulgaria a înregistrat cele mai reușite olimpiade pentru tineri. În bilanț avem cinci campioni, zece medaliați și zece premii: 5 de aur, 3 de argint și 2 de bronz.

Alexandra Nacheva este campioană la triplu salt, titlurile în competițiile pe echipe au fost câștigate de trăgătorul Kiril Kirov, badmintonul Maria Delcheva și perechea de acrobați Mariela Kostadinova-Panayot Dimitrov, care au câștigat și aur individual la dublu mixt.

Campioni sunt Hristo Hristov, halterofilul, aruncătorul de ciocan Valentin Andreev și tenismenul Adrian Andreev la dublu.

Există două medalii de bronz - Galya Shatova la haltere și Edmond Nazaryan la lupte. Sporturile noastre cu aur sunt 4, iar sporturile cu medalii sunt 7 din 14 în care am avut reprezentanți.

Mai târziu astăzi, ai noștri vor participa la ceremonia de închidere.