kiev

O zi excepțională pentru gimnastica noastră ritmică. Bulgaria a câștigat un set complet de medalii - aur, argint și bronz, în finala echipamentului individual pentru fete la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Kiev (Ucraina).

Stiliana Nikolova a câștigat o medalie de aur pe panglică după ce a jucat o combinație grozavă și a primit un scor de 21.550 de puncte. Ea a terminat a doua în finala mingii cu 22.700 de puncte, potrivit Federației Bulgare de Gimnastică Ritmică.

Cealaltă bulgară, Eva Brezalieva, a câștigat o medalie de bronz pe o frânghie cu 20.850 de puncte. Inițial, avea un scor de 20.450, dar a fost ridicat după ce sediul bulgar a depus un concurs pentru D1.

Brezalieva a jucat greu la lilieci, dar a rămas pe locul patru cu un scor de 22.750 de puncte.

Dina Agisheva (Belarus) a devenit campioana europeană pe frânghie cu 21.550 de puncte, Polina Karika (Ucraina) a fost prima pe minge cu 22.800 de puncte, iar Daria Atamanov (Israel) a luat aurul la lilieci cu 24.350 de puncte.

Campionatul European se încheie duminică cu echipa feminină, cu participarea bulgarilor Boryana Kalein și Katrin Taseva.

Echipa noastră ajunge la Sofia luni - la ora 14.00.