• Mai multe opțiuni de partajare
    • LinkedIn
    • E-mail
  • franța

Sergio marchează împotriva blocadei lui Kevin Tilly și Kevin Le Roux în meciul dintre Brazilia și Franța

Campionii europeni Franța au renunțat la turneul olimpic masculin de volei. În ultimul meci din grupa A, „cocoșii” au pierdut 1: 3 (22:25, 25:22, 20:25, 23:25) împotriva gazdelor din Brazilia și au rămas pe locul cinci în clasamentul final.

Wallace de Sousa a fost golgheterul brazilianilor cu 19 puncte, iar coechipierul său Ricardo Lucarelli a adăugat alte 13 puncte în meci, care a durat exact 90 de minute.

Celesao, campionul olimpic din 1992 și 2004, va încerca să ajungă la a patra finală consecutivă a olimpiadelor. Pentru Franța, vedeta Antonen Ruzier a obținut 23 de puncte.

În sferturile de finală ale turneului olimpic, Brazilia va juca împotriva marelui său adversar regional Argentina. Gazdele au rămas pe locul patru în clasamentul final al grupei, în timp ce Franța se află pe locul cinci.

Într-un alt meci din grupa A, Italia a pierdut cu 1: 3 (23:25, 17:25, 25:16, 21:25) în fața Canadei. Azzurri și-au asigurat deja primul loc și vor înfrunta Iranul în sferturile de finală.

Luca Vetori a înscris 17 puncte pentru italieni, iar Gavin Schmidt a fost golgheterul pentru „frunzele de arțar” cu 23 de puncte.

În faza de eliminare directă, canadienii vor juca împotriva campioanei olimpice Rusia. Italia este pe primul loc în grupa A cu 12 puncte, în timp ce Canada este pe locul doi cu trei puncte mai puțin.

În ultimul sfert de finală, campioana mondială Polonia și campioana olimpică de la Beijing 2008 SUA vor juca unul împotriva celuilalt.