campioana

Campioana mondială Germania a început cu o victorie în Euro 2016

Campioana mondială Germania și-a început participarea la Euro 2016 cu o victorie. Bundestim a câștigat cu 2-0 față de Ucraina în primul său meci din grupa "C" a turneului. Germanii au jucat un meci puternic și și-au depășit adversarul, mai ales în a doua repriză. Shkodran Mustafi a deschis scorul în minutul 19, iar Bastian Schweinsteiger în minutul 92 a decis totul cu al doilea gol pentru echipa sa. În plus, tradiția Germaniei de a nu pierde niciodată primul său meci în finala europeană a fost continuată.

Meciul a început cu presiunea Germaniei și în minutul 3 șutul lui Goetze a fost blocat, iar în prelungire Draxler a șutat pe lângă ușă. Cu toate acestea, Ucraina a răspuns rapid și în contraatac a existat un pericol de gol. Fedetsky a furat o minge pe țesut și a trecut imediat către Konoplyanka, care a tras de la marginea suprafeței de pedeapsă și l-a forțat pe Neuer să arate clasa.

În minutul 19, însă, Germania și-a păstrat șansa și a deschis scorul. Tony Kroos centrează dintr-un fault și Shkodran Mustafi ridică și lovește cu capul pentru 1: 0.

Bundestimul a continuat să atace și în minutul 23 Tony Kroos a tras periculos pe lângă ușă. Totuși, nici Ucraina nu a fost inactivă și în minutul 27 după o centrare dintr-un corner Hacheridi a lovit cu capul și din nou Neuer a trebuit să arate un reflex strălucitor. Trei minute mai târziu, evenimentele au avut loc din nou în fața ușii lui Pyatov, în timp ce Sami Khedira a sărit față în față cu portarul Ucrainei, dar a tras direct în corpul său.

În ultimele minute ale reprizei, momentele mai interesante au fost în câmpul Germaniei. În minutul 37, Yarmolenko, cu o pasă minunată, a găsit-o pe Konoplyanka descoperită în suprafața de pedeapsă, dar șutul său a fost slab, iar Jerome Boateng a reușit să curgă altruist în fața porții. Două minute mai târziu, ucrainenii au atins un gol prin Yarmolenko, care a fost anulat corect din cauza unei ambuscade.

La începutul celei de-a doua reprize, Germania a preluat din nou inițiativa și a tras rapid trei lovituri de la distanță. În minutul 48 Julian Draxler a testat portarul adversarului, apoi în minutul 52 un șut al lui Tony Kroos a lins transversala, iar în minutul 56 din nou mijlocașul Real Madrid a încercat un șut de la distanță, dar după un ricoșat mingea a ajuns în Mâinile lui Pyatov.

Ucraina Rakitski a răspuns cu o lovitură liberă puternică în minutul 57 și Manuel Neuer a trebuit să intervină din nou decisiv.

Bundestimul a continuat să testeze Pyatov de la distanță și în minutul 61 Sami Khedira a tras o bombă, dar portarul a fost din nou la locul său. În minutul 68, Draxler a primit o centrare bună în suprafața de pedeapsă, dar a tras cu capul inexact. În minutul 75, Gotze a fost lăsat să avanseze și să tragă, dar din nou Pyatov a intervenit bine și a salvat. Un minut mai târziu, Thomas Mueller, cu un alt șut de la distanță, l-a pus sub presiune pe portar, care a ucis din nou.

Astfel, Germania a început meritat cu o victorie și a înregistrat primele trei puncte în activele sale, conducând în grupa „C”. Ucraina, pe de altă parte, se află în partea de jos a tabelului cu zero active.

Germania - Ucraina 2: 0

Germania: 1 Manuel Neuer, 3 Jonas Hector, 2 Shkodran Mustafi, 4 Benedict Hövedes, 17 Jerome Boateng, 6 Sami Khedira, 8 Mesut Ozil, 11 Julian Draxler (78 Andre Schurle), 18 Tony Kroos, 19 Mario Goetze (89 Bastian Schweinsch) 13 Thomas Mueller

Ucraina: 12 Andriy Pyatov, 3 Yevhen Kacheridi, 20 Yaroslav Rakitsky, 13 Vyacheskav Shevchuk, 17 Artyom Fedetsky, 6 Taraz Stepanenko, 9 Viktor Kovalenko (4 Alexander Zhivchenko), 16 Serhiy Sidorchuk, 7 Andriy Yarmolenko, 10 Yevhen Konoplyanka )