victorie

Tsvetana Pironkova a învins-o pe germana Andrea Petkovic cu 6: 3, 6: 3 într-un meci din primul tur de la „Roland Garros” de la Paris, scrie Sportal.bg.

În turul doi bulgarul îl va întâlni pe câștigătorul meciului Christy Ann - Serena Williams.

PRIMUL SET

Două greșeli din mâna dreaptă a lui Petkovic au adus o minge de dublă pauză timpurie pentru Pironkova, care a reușit să o materializeze instantaneu cu un câștigător de backhand foarte adânc pe diagonală - 1: 0. Nemțoaica a continuat să-și amestece loviturile cu partea din față a rachetei și descoperirea a fost confirmată fără probleme, deoarece Tsveti a înregistrat primul ei as.

Dificultățile celui de-al 96-lea din lume nu s-au oprit și rezistența ei la acel moment a fost nesemnificativă - s-a trezit din nou într-o situație de a reflecta o șansă dublă pentru o pauză, trecând-o în cel mai rău mod posibil cu o dublă eroare pentru 3: 0.

Lui Pironkova i-a fost greu să înscrie primul său serviciu în jocul următor, în timp ce adversara ei a încercat să fie extrem de agresivă și a întâlnit al doilea lovitură în teren. Această agresiune a dat roade sub forma a două ocazii de pauză la 15-40, după ce Tsveti a făcut a doua greșeală directă în ultimele minute. Prima minge de pauză s-a reflectat cu un frumos câștigător din spate în dreapta (al doilea în joc), iar al doilea - după o greșeală dintr-o spate a lui Petkovic. Cei doi au trecut prin două remize, într-una dintre care Pironkova a ratat o atingere ușoară pentru a finaliza jocul, iar puțin mai târziu a meritat din nou un avantaj după un alt câștigător izbitor de pe spate. Din păcate, neamțul a sporit acuratețea jocurilor sale și, ulterior, a avut chiar șansa unei descoperiri, care s-a concretizat după un forehand exagerat al lui Tsveti - 3: 1.

Petkovic și-a consolidat progresul și s-a apropiat și mai mult în rezultatul de 3: 2. După eșecul din jocul anterior, de data aceasta primul serviciu al bulgarului a funcționat conform intenției și a câștigat la zero pentru 4: 2. Tsveti a ajuns la o nouă șansă pentru o descoperire (dublă greșeală a germanului), care s-a concretizat cu măiestrie prin ieșirea din plasă și un ultim drept în diagonală pentru 5: 2.

Din păcate, Pironkova nu a putut termina setul pe serviciul ei și după un câștigător direct pe diagonala opusă, Petkovic a reușit să întoarcă una dintre descoperirile - 5: 3. Un backhand elegant scurt, marcat pe diagonală și o greșeală din felia de backhand a germanului a făcut posibilă atingerea unui triplu setball - 0-40. Tsveti a profitat de prima șansă cu un alt câștigător înapoi pe dreapta - 6: 3 în 39 de minute.

AL DOILEA SET

Pironkova a început al doilea set foarte încrezător. Serviciul excelent a făcut-o dificilă pentru Petkovic și Tsveti a obținut rezultatul cu 15: 0. A urmat plasa bulgarului și 30: 0 în favoarea ei, iar puțin mai târziu a câștigat acest prim joc.

Două erori consecutive ale lui Petkovic dintr-un forehand în plasă și o dublă eroare l-au pus pe Tsveti în poziția de descoperire și nu a ratat ocazia de a trece la conducere pentru 2: 0.

În jocul următor, însă, Andrea a revenit la progres, în ciuda jocului bun al lui Pironkova.

Al patrulea joc a început cu un avantaj al lui Pironkova, care a preluat de două ori conducerea în puncte, dar adversara ei a reușit să egaleze, iar apoi a câștigat pasul pentru egalare - 2: 2.

Al cincilea joc a trecut sub dictarea bulgarului, care a făcut-o cât mai dificilă pentru Petkovic cu serviciul său. După ce a jucat în dreapta pe diagonala Petkovic, germana a trimis mingea și rezultatul a fost 3: 2 pentru Tsveti.

În al șaselea joc Pironkova a atins un punct de descoperire, care nu a omis să câștige și a preluat conducerea cu 4: 2, apoi a confirmat descoperirea pentru 5: 2.

Confruntat cu ocazia de a pierde meciul, Petkovic s-a strâns și a câștigat jocul de serviciu, deși Pironkova a apăsat-o puternic.

Apoi, Tsveti a stat pe serviciu și a câștigat în mod convingător jocul cu 6: 3 și setul final de 2: 0.