Chelsea a învins-o pe Sevilla cu 4-0 într-un meci din runda a cincea din faza grupelor din Liga Campionilor. Cu aceasta, londonezii au câștigat grupa „E” și pot elibera cu ușurință rezervele împotriva Krasnodar săptămâna viitoare. Sevilla a rămas pe locul al doilea și va fi în urna celor care nu sunt plasați la tragerea la sorți pentru sferturile de finală.

după

Eroul meciului a fost atacantul central francez al oaspeților Olivier Giroud, care a marcat toate cele patru goluri!

Sevilla - Chelsea 0: 4, patru goluri de Olivier Giroud

Ambele echipe pot transmite prima din Grupa "E" a Ligii Campionilor

Oaspeții au început foarte activ și au marcat în minutul opt. Olivier Giroud a primit mingea în suprafața de pedeapsă din dreapta și a șutat foarte tehnic în colțul îndepărtat al porții lui Pastor.

Lovitura a schimbat schemele tactice. Sevilla a avansat în timp ce londonezii se întorceau. Jocul a început să se dezvolte pe placul lui Frank Lampard, deoarece băieții săi au reușit să facă contraatacuri rapide și periculoase.

Judecătorul Arthur Dias din Portugalia a scos cărțile devreme. Jucătorii de la ambele echipe au făcut câteva înregistrări foarte grele. În prima repriză, au existat două pase VAR pentru un handbal în zona de penalizare a Chelsea, dar nu a fost acordată niciodată o penalizare.

La începutul celei de-a doua reprize jocul a devenit foarte agresiv și rapid. Și din nou, oaspeții au reușit să se înscrie.

În minutul 54, Olivier Giroud a primit mingea în față și a reușit să sape mingea tehnic pe lângă Pastorul ieșit.

Hulen Lopetegui a reacționat cu trei înlocuiri în minutul 60, dar meciul a fost deja ratat.

Portarul Pastor, care a intrat în echipa principală chiar înainte de începerea meciului, a făcut o salvare extraordinară asupra unui șut al rezervei Mason Mount în minutul 70. Tânărul se păstrează bine în ciuda loviturilor colectate.

În minutul 74, Olivier Giroud și-a marcat hat-trick-ul după o lovitură de cap precisă, caracteristică lui. Cante a centrat pe dreapta într-un alt atac rapid al lui Chesley - 0: 3.

Londonezii au controlat complet jocul și Olivier Giroud a avut șansa de a înscrie un al patrulea gol. Francezul a fost doborât în ​​suprafața de pedeapsă și în minutul 83 a fost nemilos de la penalty pentru 0: 4.

Apoi, a existat o altă situație controversată în zona de penalizare a Sevilla, dar Diaz a decis să nu complice lucrurile în continuare.

În cele din urmă, ambele echipe au avut o poziție bună de gol.