citate

Sri Sri Ravi Shankar (născut în 1956 în Papanasam, Tamil Nadu, India) este un lider spiritual contemporan, ambasador al păcii și inițiator de proiecte educaționale, umanitare și caritabile din întreaga lume. Este fondatorul organizațiilor umanitare internaționale - Fundația Art of Living și Asociația Internațională pentru Valorile Umane. Sri Sri Ravi Shankar inspiră mii de oameni din întreaga lume, le oferă cunoștințele despre cum să ducă o viață fericită și sănătoasă.

pentru memorie

Cauza principală a tuturor problemelor și suferințelor din viață este uitarea adevăratei tale naturi. Și chiar amintirea naturii tale, care este divinitatea, aduce libertate. Aici memoria este cel mai bun prieten al tău.

Memoria este un obstacol atunci când nu vă permite să scăpați de evenimente, plăcute sau neplăcute. Evenimentele plăcute creează sete și competiție în minte și nu permit experiențe noi. Evenimentele neplăcute distorsionează percepția și creează paranoia.

pentru trecut

„Trecutul trebuie privit ca destin. Dacă crezi că ai avut de ales în trecut, prezentul se va destrăma pentru că regreți trecutul. Regretul prelungit pentru trecut creează multe toxine în organism, viitorul nu este strălucitor. Vedeți trecutul ca destin, viitorul ca liber arbitru și trăiți în prezent.

pentru griji

Dacă îți faci griji mult, sentimentele tale mor și te blochezi în cap. Anxietățile îți fac mintea și inima inerte și plictisitoare. Îți fură energia și te împiedică să gândești clar. Anxietățile te încurcă; te capturează într-o cușcă. Anxietățile sunt incerte, deoarece sunt pentru viitor.

Capul se îngrijorează și inima simte. Ambele nu pot funcționa simultan. Când sentimentele domină, anxietatea se dizolvă.

pentru tristețe

Tristetea este doar obiceiul tau. Uită-te în mintea ta și vei vedea: „Aceasta este tristețe. Este pur și simplu nefondat. Este propria noastră producție. ” În momentul în care te uiți în mintea ta, dispare tristețea făcută de sine. Devii liber de ea. Acesta este un concept simplu, ca toate celelalte concepte.

. Calea de aur este locul în care ești plin de entuziasm, te grăbești, dar în același timp ești răbdător. Ești răbdător, dar nu ești letargic. Nu amânați.

pentru probleme

Problemele și provocările vin astfel încât să vă puteți întoarce mintea spre interior. În loc să ne întoarcem mintea spre interior când apar probleme, ce facem? Urmărim problema și suntem complet scufundați, complet târâți în această direcție. Atunci energia noastră scade și ne prăbușim.

pentru condamnare

„Probabil că găsești în tine calități negative, dar nu trebuie să te judeci pentru asta. Dacă căutați motive pentru a-i judeca pe alții, aceasta generează ură. Există atât de multă condamnare și negativitate în jurul nostru, încât reduce conștientizarea oamenilor din întreaga lume ".

pentru ego

Eul te face să te sacrifici pentru o cauză. Eul dă putere și curaj și aduce curaj pentru a face față provocărilor cu fermitate și perseverență. Un ego puternic neutralizează depresia. Eul este adesea considerat egoist, dar este cel mai mare factor motivant pentru creativitate și generozitate. Eul te împinge să îndrăznești să te arunci în necunoscut.

pentru situația incomodă

Iubiți ceva din situația incomodă. Acest lucru vă va spori zona de confort. Când zona ta de confort crește, nimeni nu îți va putea apăsa butoanele și vei deveni echilibrat și de neclintit. Fiecare situație incomodă este o probă a cât de profund sunteți în cunoaștere.

pentru erori

Când comiți o nouă greșeală, nu este o greșeală - ai învățat o lecție valoroasă. Dar când faceți aceeași greșeală mereu, este o mare greșeală. Greșeala înseamnă pur și simplu că ai „uitat” să înveți lecția care ți-a venit în față. Nu te plânge de greșeala ta. Învață doar din asta.

pentru încredere

Primul pas în câștigarea încrederii este să știi că nu te cunoști pe tine însuți. Când crezi că te cunoști pe tine însuți, abia atunci îți atribui toate evenimentele și calitățile negative. Dar când te trezești și vezi că nu te cunoști cu adevărat, este un nou început. Atunci vei descoperi atât de multe puncte tari în tine, încât nu ți-ai dat seama înainte.

pentru sinceritate

Fii sincer în toate lucrurile. Nu vă lăsați înșelați și nu încercați să înșelați pe nimeni. Căutarea spirituală fără sinceritate este goală și inutilă. Cu sinceritate vine pacea, fericirea și bucuria.

pentru asumarea responsabilității

Calea spirituală nu este o scăpare de responsabilitate, ci o asumare a responsabilității. Cu cât îți asumi mai multă responsabilitate pe umeri în viață, cu atât crești mai mult pe parcurs. Oamenii cred din greșeală că calea spiritualului este o evadare de la munca grea. Dimpotrivă, pe Calea spirituală trebuie să umblăm energic și eficient.

pentru frumusețe

Descoperiți și înțelegeți frumusețea Creației, frumusețea fiecărei persoane, frumusețea din voi și realizați această frumusețe ca fiind natura spiritului. Mintea aleargă după frumusețe, apreciază frumusețea, dar există o diferență între înțelegerea frumuseții și dorința de a o poseda. Numai spiritualul realizează cu adevărat frumusețea. Când observați frumusețea, știți că există un spirit. Dacă cineva este frumos, este pentru că are un suflet.

pentru acceptare

Realizați că ceea ce este, E. Acceptarea are două aspecte. Primul este să accepți momentul prezent așa cum este. S-a întâmplat. Numai când accepți ceea ce este pacea vine și atunci poți schimba efectiv ceva. Al doilea aspect este să accepți alți oameni așa cum sunt.

pentru laudă

Odată ce încetezi să te judeci pe tine și pe ceilalți, următorul pas este să lauzi pozitivul pe care îl vezi. Când te laude pe tine sau pe ceilalți, se creează în tine un spațiu plin de bucurie. Însăși căutarea laudelor extinde conștiința.

pentru dorinte

Dorințele apar singure fără să te întrebe. Și când apar, ce faci cu ei? Dacă spuneți că nu doriți să aveți dorințe, atunci această cerere
devine o altă dorință.

pentru minte

Mintea ta nu se află niciodată în momentul prezent. Rătăceste între trecut și viitor. Ești nerăbdător pentru viitor sau supărat pe trecut. Toată furia și regretele tale despre trecutul dispărut s-au terminat. Și toată nerăbdarea ta este pentru viitor, care încă nu a venit. Momentul prezent este atât de profund, nu superficial. Aducerea minții în momentul prezent se numește meditație, samadhi. Iată-te în Dumnezeu.

pentru confuzie

Este confuz să crezi că bucuria ar fi mai bună încă o dată când ai ales deja o cale. Orice ai alege, crezi că celălalt îți va oferi mai multă bucurie. Și în această stare, iei o pernă și te culci. Bucuria nu va fi mai bună decât orice. Ești sursa bucuriei.

pentru echilibru

„Căutați echilibrul dintre activitate și odihnă, între scufundarea în lume și întoarcerea către voi înșivă, între vorbire și liniște. Dacă nu rostești un cuvânt de-a lungul vieții tale, nu înseamnă neapărat că duci o viață spirituală. Ești înzestrat cu o voce. Ești înzestrat cu talente și abilități. Profitați din plin de ceea ce vi se oferă adăugând meditație și autoabsorbție.

pentru calea, scopul și răbdarea

Drumul este lung. Fiecare pas este finalizat singur. Nu este ca să te străduiești să atingi un obiectiv după un anumit timp. Scopul este în orice moment. Cu toate acestea, drumul este lung. Ai inteles? Drumul este foarte lung, dar scopul este în orice moment. Scopul este locul în care ești răbdător. Nu te grăbești. "O, vreau Samadi astăzi." Da, trebuie să ai tot acest entuziasm, dar în același timp răbdare. Știi? Aceasta este o calitate interesantă. Cei care sunt foarte entuziaști nu au răbdare.