Hristo Krusharski comentează triumful lui Loko (Plovdiv) în clasamentul „Fotbalistul anului” și salariile întârziate în club

concurat

Sâmbătă (27 aprilie) a avut loc prima cursă gratuită în întregime pentru copii, organizată de 5kmrun și adidas. În mod tradițional, startul și zona finală erau „Monumentul Porumbelului” din South Park din Sofia, dar copiii trebuiau să alerge un traseu de 2 km.

Peste 70 de copii cu vârsta cuprinsă între 4 și 14 ani au luat parte la alergare, iar părinții și însoțitorii au avut ocazia să se implice pentru sprijin și liniște sufletească, dar fără a le detecta rezultatele.
Guillaume Ian din grupa de vârstă 11-14 a terminat cu cel mai bun timp, parcurgând distanța în 7:59 minute, iar Sasha Feigin a terminat pe locul doi cu 5 secunde mai târziu. Cel mai rapid din grupa de vârstă 4-10 a fost Kaloyan Nikolov cu un rezultat de 9:11 minute, depășind mulți dintre participanții mai mari.

Cursa pentru copii va fi organizată în ultima sâmbătă a lunii la ora 10 dimineața și este complet gratuită. Pentru al doilea an consecutiv, adidas susține inițiativele 5kmrun pentru a îmbunătăți cultura sportivă a bulgarilor, care va contribui și la sănătatea lor. Obezitatea infantilă devine o problemă din ce în ce mai acută. Potrivit unui studiu al Centrului Național de Sănătate Publică și Analiză, realizat în 2013, în rândul copiilor de 7 ani, 32,4% dintre băieți și 28,6% dintre fete sunt supraponderali.