califică

Sursa: site-ul oficial

Latasha Byers a contribuit major la victoria CSKA asupra lui Mercury, obținând astăzi 22 de puncte pentru succes.

Echipa de baschet feminin a CSKA se califică în Finala Patru a Ligii Adriatice după o victorie decisivă cu 84:67 (29:12, 19:16, 22:22, 14:17) împotriva concurentului direct pentru a intra în faza finală a turneului Mercury (Celje)) în derby-ul celei de-a 20-a runde a cursei. Astfel, „îngerii roșii” au adunat un activ de 13 victorii și șase pierderi.

Gazdele au ieșit foarte motivate în fața a aproape 500 de susținători și au câștigat rapid un avantaj solid împotriva rivalilor lor jenați. Un exemplu elocvent al echilibrului puterii pe teren este că până în minutul opt al meciului rezultatul a fost 18: 1 pentru absolvenții antrenorului Georgi Bozhkov. Foarte puternic în această primă repriză a jucat americanul Latasha Byers, care a terminat la pauză cu 18 puncte.

„Roșii” și-au menținut avantajul de 20 de puncte pe tot parcursul meciului, iar diferența în momente a ajuns la 25 de puncte - 46:21 și 48:23. Câștigătorii Cupei Slovene nu au reușit niciodată să se opună presei bulgarelor, care au folosit fiecare greșeală pe care au făcut-o pentru a înscrie. Fetele antrenorului Dragomir Bukvic au fost la nivel doar în al treilea trimestru, care s-a încheiat cu o remiză 22:22. În ultimul trimestru, gazdele s-au relaxat și au permis oaspeților de la Mercury să ia parte la ora 17:14.

"Am învins o echipă foarte puternică, pe care nu am permis să-și joace jocul pe tot parcursul meciului. Sper să găzduiască Final Four. Nu vom schimba formația, mă voi baza pe aceste fete până la sfârșitul sezonului, "a spus seniorul după meci. antrenorul„ îngerilor roșii "Georgi Bozhkov.

În runda următoare, CSKA va vizita Herceg Novi în Muntenegru. Întâlnirea este sâmbătă, 24 februarie.

CSKA: Elena Yolovska 4 puncte, Brankitsa Hadzhovich 14, Tanya Chirov 18, Latasha Byers 22, Tiffany Johnson 5 (Silvia Peeva 2, Radostina Dimitrova 2, Teodora Petrova 7, Natalia Topalova 0, Svetla Assenova 10, Veselka Todorova 0)

Mercur (Celje): Lucy Tsonkova 5 puncte, Jana Yereb 5, Ursha Kvash 2, Miliana Maganich 5, Eva Komplet 21 (Natasha Radulovich 8, Nastya Kvash 3, Boyana Vulich 18, Anya Parsha 0, Tina Kvaternik 0)

Arbitri: Miroslav Tomov (Bulgaria), Uros Oberknjezevic și Dusko Sedlar (Serbia)