• SOC-RESORTS
  • BARAZELE NATIVE

Cum s-au născut legendele Speidel și Kotkov în Loko-Sofia (ARTICOL)

În urmă cu 85 de ani, muncitorii de la atelierul feroviar din Sofia și-au făcut propriul club de fotbal

Debutul feroviarilor printre maeștri are succes - ca invitat au învins-o pe Varna „Ticha”. La finalul campionatului sunt trei concurenți la titlu - „Levski”, „Slavia” și JSK! Ultimul meci dintre Levski și JSK s-a dovedit a fi decisiv. În caz de victorie sau remiză, Levski devine campion. Meciul este extrem de dramatic. Cu șapte minute înainte de final, Levski conduce cu 1: 0 și deja se văd campioni. Dar în acele 7 minute a devenit un adevărat miracol. Deși are o persoană mai puțin, din cauza rănirii grave a căpitanului Nedyalkov, JSK este în frământări. Urmează trei goluri fără răspuns, marcate de Milushev, Manolov și Krum Milev. SA a câștigat primul titlu din istoria sa! Anul următor, echipa a evoluat admirabil din nou și a terminat pe locul doi.

După sfârșitul celui de-al doilea război mondial, JSK a fost redenumit Lokomotiv. În acest campionat, jucătorii săi performează din nou excelent și ajung în finală împotriva „sportivului” de la Sofia.

Cele două meciuri s-au jucat pe 30 septembrie și 7 octombrie 1945. la stadionul aglomerat Yunak. În primul meci Lokomotiv a preluat un avans bun - 3: 1 (cu goluri de V. Yordanov, G. Vassilev și K. Milev). Al doilea meci s-a încheiat cu o remiză 1: 1 cu un gol al lui Vuchko Yordanov.
În următorii doi ani, Lokomotiv a terminat ca al doilea final, iar în 1948. câștigă și cupa țării. La acea vreme, șapte dintre titularii echipei naționale erau de la Lokomotiv (Sf).
Înainte de sosirea generației talentate a antrenorului Georgi Berkov, putem sărbătorim câștigarea cupei în 1953, precum și locul al doilea în campionat în 1957. Berkov pregătește o echipă care, după o pauză de câțiva ani, a câștigat titlul Bulgariei pentru a treia oară în 1964.

La acea vreme, echipa includea jucători din clasa lui Ivan Deyanov, Vasil Metodiev-Spaidela, Apostol Chachevski, Dimitar Penev, Spiro Debarski și de neuitat Nikola Kotkov-Koteto. După ce a câștigat titlul, Lokomotiv a debutat în turneul KESH. Remiza îl pune în fața faimoasei echipe din „Malmö” (Suedia). Lokomotiv a câștigat o victorie fantastică cu 8: 3. cinci dintre aceste goluri au fost marcate de Nikola Kotkov !