• Alții
  • Fotografie
  • DirTV

Dimitrov l-a învins pe Istomin și va juca în sferturile de finală

Cel mai bun jucător de tenis bulgar Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de turneu din orașul olandez Rotterdam cu un fond de premii de 1,85 milioane de euro.

finala

Numărul 5 Dimitrov s-a impus peste „norocosul învins” din calificările Denis Istomin (Uzbekistan) cu 7: 6 (9: 7), 6: 1, informează BTA.

Primul set a fost extrem de dramatic și a trecut prin răsuciri. În primul joc Grigor Dimitrov a încercat pasul Denis Istomin. Grisho a tras cu 40: 0 și după ce uzbecul a înapoiat un punct, s-a ajuns la o descoperire. Jucătorul de tenis bulgar a jucat convingător, dar la 4: 3 în favoarea sa a venit revenirea progresului. Denis Istomin a făcut tot posibilul pentru a înscrie 4: 4. așa că s-a ajuns la un tiebreak, în care Dimitrov a arătat nervi mai puternici și a câștigat cu 9: 7.

În setul secund, Grisho și-a refuzat adversarul în al doilea joc, repetând la 15. La final, Dimitrov a făcut o nouă descoperire și a închis al doilea set cu un convingător 6: 1.

Astfel, Haskovo, în vârstă de 25 de ani, al 12-lea în clasamentul mondial, a înregistrat a 16-a victorie în 17 meciuri din acest sezon. A câștigat deja două titluri în timpul campaniei de la Brisbane și Sofia și a jucat în semifinalele Australian Open.

Odată cu succesul asupra lui Istomin, bulgarul a câștigat 46.620 de euro din fondul de premii și 90 de puncte pentru clasamentul mondial.

În sferturile de finală Dimitrov va juca împotriva nr. 3 David Goffen (Belgia).

Bulgarul are șase victorii în șase meciuri împotriva celui de-al 11-lea belgian din lume, întrucât trei dintre meciuri sunt la nivelul ATP, iar pentru ultima dată cei doi au jucat duminică finala turneului de la Sofia și Dimitrov a triumfat cu 7: 5, 6: 4.